ANTAKYA BÜYÜYOR VE GELİŞİYOR!

  • Eklenme Tarihi :17.10.2022 | 09:47

ANTAKYA Belediyesi Başkanı İzzettin Yılmaz, göreve geldikleri ilk günden bu yana antakya’yı geleceğe taşımak için çalıştıklarını söyledi.

ANTAKYA BÜYÜYOR VE GELİŞİYOR!

Ottoman Palace Otelde, düzenlenen Muhtarlar Günü, Antakya Belediyesi istişare ve bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, yaptığı hizmetleri anlattı. Antakya’nın 610 kilometrekare yüzölçümü ile Hatay’ın en büyük ilçesi olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, “İlçe nüfusumuz 394 bin hemşehrimiz, 200 bin Suriyeli kardeşimize ilaveten Altınözü, Defne ve Samandağ’lı hemşehrilerimizin iş yerlerinin Antakya merkezinde olmasından dolayı gündüz ilave 300 bin kişi ile birlikte yaklaşık 900 bin kişiye ulaşmaktadır. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar, Antakya Belediyemiz’de 8 başkan yardımcımız, 23 aktif müdürlüğümüz, 123 memurumuz, 96 kadrolu işçimiz, 116 sözleşmeli personelimiz ve 843 şirket personelimiz ile hizmet veriyoruz.” dedi.

 

Antakya’nın 95 mahallesine eşit hizmet götürdüklerini belirten Başkan Yılmaz, “Gönül Belediyeciliği anlayışı ile göreve başladığımız günden itibaren halka hizmet hakka hizmettir ilkesi ile 95 mahallemize sabahın ilk ışıklarıyla başlayıp geç saatlere kadar durmadan, yorulmadan çalışarak eşit şekilde hizmet vermeyi hedef edindik.Bu hedefimiz doğrultusunda bu güne dek ilçemizde, 232 bin ton asfalt dökerek 179 kilometre asfalt yol yaptık. Kilit taşı parke döşeme çalışmalarımız ile de gerek merkez gerekse kırsal mahallelerimizde 845 bin metrekare parke yol ve 20 bin metrekare kaldırım yaptık. Buna ek olarak 95 kilometre sathi kaplama ve 268 kilometre stabilize yol yaptık. Yol hizmetlerimiz bir yandan devam ederken diğer yandan siz değerli muhtarlarımızın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda muhtarlık binalarımızda onarım ve yenileme çalışmaları, mahallelerimizde menfez, istinat duvarı ve merdiven inşaları gerçekleştirdik. Şehrimizin park ve yeşil alanlarının korunması, çoğaltılması ve bakım onarım çalışmalarının düzenli olarak yapılması konusunda da büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bu kapsamda sorumluluk alanımızda bulunan 190 adet park ve 2 adet mesire alanımızda düzenli olarak bakım, onarım, iyileştirme, sulama gibi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yeni parklarımızı inşa ederken yeşil alanın mümkün oldukça fazla olmasına hassasiyet gösteriyoruz bu kapsamda toplam 35 bin metrekare yeşil alana 10 bin 500 metrekare parke kullandık. 190 parkımızın 130 adetini yeniledik. Parklarımızda görsel süslemeler, budama çalışmaları, ücretsiz wifi hizmetinin yanında Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ile ortak projekapsamında güvenlik kameraları yerleştirilmiştir. Ayrıca sürdürülebilir enerji sağlamak amacıyla tüm parklarımızda güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma sistemi kullanmaya başladık.

“Can dostlarımız sokak hayvanlarımıza, barınak hizmeti, barınağa taşıma hizmeti, bakım ve beslenme ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hizmetler sunuyoruz. Belediyemiz bünyesinde kurmuş olduğumuz barınağımız Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından verilen “En Pati Hayvan Dostu Şehirler” ödülüne layık görüldü. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin elinden almanın gururunu yaşadık.” dedi.

Temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra şehri geleceğe taşımaya yönelik kalıcı yatırımları kazandırmaya gayret gösterdiklerini belirten Yılmaz, “ Birinci derece deprem bölgesinde olan ilçemizde olmazsa olmazımız Kentsel Dönüşümdür.Bu amaçla Kentsel Dönüşüm projemiz için göreve geldiğimiz ilk süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile Emek ve Aksaray mahallelerinde ikamet eden kanaat önderlerimiz ile bir araya gelerek buradaki durumu arz ettik. Projemizi hayata geçirebilmek amacıyla kıymetli milletvekillerimiz ile birlikte 23 – 24 kez bakanımızı bizzat ziyaret ederek istişarelerde bulunduk. Bugün geldiğimiz noktayı şöyle özetlersek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Antakya Belediyesi arasında imzaladığımız protokol ile 35 dönümlük Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesinin yapım işi TOKİ tarafından üstlenilmiştir. Bu alan üzerinde bin 390 bina ve 3 bin 312 bağımsız bölüm yeniden inşa edilecektir.  Kentsel Dönüşüm kapsamında Aksaray Mahallesi 1. Etap 464 adet konut ve 24 adet işyeri inşaatının yapım ihalesi 23.09.2022 günü TOKİ tarafından gerçekleştirilmiştir. Hatay’ın incisi olan Antakya’mız gün geçtikçe büyümekte ve gelişmektedir. Bu nedenle şehrimizde yeni bir imar planı oluşturmanın sorumluluğu ile gereken çalışmalarımızı tamamladık. Bu kapsamda Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 1/5000 ölçekli nazım imar planına uygun 1/1000 ölçekli ilave revizyon planının uygulanması için Meclis ve komisyon çalışmalarımız neticesinde imar planımız 12 etap olarak uygulanacaktır. Bu süreçte 5 etap tamamen kesinleştirilerek meclis kararları alınmıştır.Şehrimizin imar planında okul, cami, ibadethane ve sosyal alanların eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca tarım arazilerinin de korunmasına özellikle önem verilmiştir. Antakya’yı yaşayan bir kültür şehri yapmayı hedef edindik. Bu hedef doğrultusunda Bilim Merkezi’ni, El Sanatları Müzesini, Gastronomi Akademisini, Antakya El Sanatları Teşhir Mağazası ve Turizm Danışma Ofisini, Kadın Kooperatifleri Satış Mağazasını, Çok Amaçlı Salonlarımızı ve Toplum Merkezini hizmete sunduk. Etkinlikler, çalıştaylar, festivaller, konferanslar, eğitim programları, konserler, sergiler, bilim şenlikleri, uygulama atölyeleri ile şehrimizin ve hatta ülkemizin tanınmış sanatçılarını sanatseverlerle buluşturduk. Antakya’mızı geleceğe taşımaya yönelik hizmetlerimiz elbette bunlarla sınırlı değil.  Arz ve izah ettiğim tüm hizmetlerin devamında yeni projelerimiz de bulunmaktadır. Şöyle ki, vatandaşlarımıza daha sağlıklı hizmet verebileceğimiz yeni hizmet binası projesi tamamlanmıştır. Buna ek olarak ilçemizde tematik macera parkı, kültür ve gençlik merkezi, amfi tiyatro, bilim sanat kampüsü,kapalı semt pazarları, huzur bahçeleri gibi planladığımız projelerimizi tamamlamak için var gücümüz ile çalışmaktayız.” diye konuştu.