'Ailede Peygamber (S.A.V.) Modeli' Konulu Konferans!

  • Eklenme Tarihi :04.11.2022 | 11:12

İl genelinde her ay yapılan konferanslar serisinde bu ay Hatay İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Kur’an, Sünnet ve Sahabelerden örnekler vererek “Ailenin Önemi”ni anlattı.

'Ailede Peygamber (S.A.V.) Modeli' Konulu Konferans!

İl Müftüsü Bilgili Konuşmasında; “Problemleri çözmek istiyorsak koşmamız gereken ilk yer ailedir”. “Tüm sorunların çözümünde önce gideceğimiz yer ailedir” “Mutluluk ailede başlar. “ ‘Başarıyı ailenin gücünden alırız’ diyen Bilgili, Mutluluk ailede başlar. Tüm sorunların çözümünde de önce gideceğimiz yer ailedir” dedi. Ailede sevgi ve saygının çok önemli olduğunu belirten İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, “Ailede sevgi saygı olmazsa olmazdır. Problemlerin kökeninde bu yatar. Günümüzde boşananların yüzde 42’sinin sebebi ailede sevgi ve saygının olmayışı olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple ailede sevgi ve saygıyı tesis etmek çok önemlidir. Sevgi ve saygının olduğu yerde Allah’ın rahmeti olur.

Dünyayı imar ve inşa etme görevimiz vardır diyen Bilgili, iyiliğimiz, dürüstlüğümüz, çalışkanlığımız, sevgi muhabbet ve gayretlerimizle bunları gerçekleştirmenin en önemli yeri ailedir.

Allah Resulüne ilk vahiy geldiğinde koşarak ilk gittiği yer ailesiydi, eşiydi. Günümüzde de problemleri çözmek istiyorsak koşmamız gereken ilk yer yine ailedir.

Aileler arasındaki sorunlara da değinen Müftü Bilgili, “Eşler arasındaki sorunların temel çözümünde olmazsa olmazların başında sabır ve anlayış gelir. Problem olduğunda sabır ve anlayışla sorunları çözeceğiz. Her ailede sorunlar vardır ama bunu çözmenin yeri yine ailede sabır ve anlayışla olur. Bu sebeple Kur’an-ı Kerim’de de Rabbimiz buyuruyor ki :”Allah sabredenlerle beraberdir” diye konuştu. İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili konuşmasının sonunda şunları söyledi; “Kur’an ve nebevi ahlak ailede terkedildiğinde sorunlar zuhur eder problemler ortaya çıkar. Kur’an ve nebevi ahlaktan, sünnetten de ayrılmayacağız” ifadelerini kullandı.