AĞAÇLAR BAHANELERLE KESİLİYOR

  • Eklenme Tarihi :09.02.2024 | 15:08
  • Muhabir :Haber Merkezi

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, Kırıkhan mesire alanında çeşitli nedenlerle ağaç kesiminin devam ettiğini bildirdi.

AĞAÇLAR BAHANELERLE KESİLİYOR

Öğünç yaptığı yazılı açıklamasında, “1960’lı yıllarda ağaçlandırılan günümüzde ise derneğimiz ve doğaseverler tarafından zaman zaman fidan dikimi yapılan hem Kırıkhan Halkına hem de binlerce canlıya ev sahipliği yapan Hatay Kırıkhan’lıların tek nefes alma mekanı olan Kırıkhan mesire yerinden "çeşitli ulvi bahaneler" ile ağaç kesimleri devam etmektedir.” dedi.

 

5+6 DÖNÜMLÜK ALANDA AĞAÇLAR KESİLMİŞ

Derneklerine gelen ihbarlar ve bölgede yaptıkları incelemelerde 5-6 dönümlük bir alanda kesim yapıldığını gördüklerini belirten Öğünç, “Bu defa sığınılan ulvi bahane 'öğretmen evi inşası" oldu, daha önce hastane olmuştu, ondan önce de milli eğitim binası inşası. Milli eğitim binası inşası derneğimiz girişimleri ile durdurulmuştu. Ancak devam eden kesimler hızlı bir şekilde gece saatlerinde gerçekleştiğinden pek kimse tarafından görülmedi.  İlçe merkezimizin sığınağı olan mesire yerindeki bu ağaç kıyımı nereye kadar devam edecek?”

O ÖĞRETMEN EVİNİ YAPACAK 10 TANE YER VAR

“Eminiz ki Kırıkhan’da o öğretmen evini yapacak en az on tane yer gösterilir. Kırıkhan gibi ağacı az bir yerde boş bir hazine arazisini alıp gerçekten çalışarak cennete çevirmek varken neden ağaç kesimi yolu tercih edilir ki? Bu suç işlenirken bürokrasiden ses çıkmaması da anlaşılmaz bir aymazlıktır. Değerli Kırıkhan'lı hemşehrilerim;'Kırıkhan Mesire Alanı'nın korunması için inanın çok mücadele verdik, ancak görüldüğü üzere göze kulağa hoş gelen yatırım bahaneleri ile kesilmeye devam ediyor. Elinde balta ile her önüne gelen agacı suç işleyerek bir bahane ile kesen güruha karşı elimizde kalemimizle dilekçe yazarak yasal yollardan mücadele edemez hâle geldik. Yerel ve merkezi yönetim temsilcilerinin tahribata dur demesini bekliyor, sizleri de göreve davet ediyoruz.” dedi.