7 ÜLKEDEN 46 KİŞİ KATILDI

  • Eklenme Tarihi :26.05.2023 | 10:35

Belen Kaymakamlığı ve Romanya arasında ortak yürütülen ve finansör olarak Avrupa Birliği destekli olan Erasmus+ “PowE+r of YOU(th)” isimli proje Hatay’dan iki öğretmen ve dört üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

7 ÜLKEDEN 46 KİŞİ KATILDI

Romanya’da bulunan “Asociatia CPDIS” Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı projeye, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Letonya, Polonya ve Türkiye olmak üzere toplamda 7 ülkeden 46 kişi katıldı.

9 gün süren bu yaygınlaştırılmış eğitimde, projenin amacı katılımcı gençleri "Girişimcilik" konusunda eğitip bu tecrübeleri kendi ülkelerinde hayata geçirmeye hazırlamak oldu. Katılımcı öğretmenler bu projeden edindikleri tecrübeleri slaytlar, videolar ve broşürler aracılığıyla kendi öğrencileriyle paylaşacak. Böylece projenin amacına uygun olarak bu eğitim gerçek hayata geçirilmiş ve uygulanmış olacak.

Türkiye'yi temsil eden katılımcılar Türkiye Gecesi adında bir organizasyon hazırlayıp Türk dilini, kültürünü ve geleneklerini başarıyla tanıttılar. Batı Anadolu’ya özgü bir halk oyunu olan Zeybek oynadıktan sonra temsili bir Kına Gecesi düzenlendi ve Damat Halayı oynandı. Proje katılımcıları, kültürümüze ait oyunların ve geleneklerin yalnızca benzersiz olmakla kalmayıp ayrıca oldukça merak uyandırıcı olduğunu belirttiler. Böylece, Türkiye Gecesi diğer ülkelerin katılımcıları tarafından yoğun ilgi görmüş olup kültürlerarası etkileşime büyük katkılar sağladı.

Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, Asociatia CPDIS Derneği Başkanı Cristi FLORESCU’ya ve Proje Koordinatörü Yeliz Sevim’e teşekkürlerini sunarak, bu tür projelerin katılımcılarımızın kültürlerarası etkileşim becerilerini güçlendirmesiyle beraber kültürümüzün uluslararası alanda olumlu bir etki yaratacağına içtenlikle inandığını belirtti. (Haber Merkezi)