2. HEROD BİLİM ŞENLİKLERİ SONA ERDİ

  • Eklenme Tarihi :10.10.2022 | 15:09

Herod Bilim ile Aydınlanıyor 2. Bilim Şenlikleri , 6-7-8 Ekim tarihlerinde renkli görüntüler, atölyeler, deneyler ve gökyüzü gözlemleri ile coşkulu bir şekilde sona erdi.

2. HEROD BİLİM ŞENLİKLERİ SONA ERDİ

Antakya Belediyesinin ev sahipliğinde, TÜBİTAK, MKÜ, Hatay BİLSEM, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birlikleri ile hayata geçirilen ve Türkiye’de desteklenen 49 projeden biri olan “Herod Bilim ile Aydınlanıyor 2. Bilim Şenlikleri ” 6-7-8 Ekim tarihlerinde renkli görüntüler, atölyeler, deneyler ve gökyüzü gözlemleri ile coşkulu bir şekilde sona erdi.

 

Antakya Belediyesinin ev sahipliği yaptığı 2. Bilim Şenliklerine açılış sonrasında da ziyaretler gerçekleştiren Başkan Yılmaz, AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ve AK Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen’in de katılımıyla öğrencilerle bir araya geldi, deney ve gözlemler gerçekleştirdi.

Bilim Şenliği’ni ziyaret eden ve bu tür şenlikleri geleneksel hale getirmenin önemine vurgu yapan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz: “Bilim kültürü ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılması, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılması ve bilim-teknoloji-toplum arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla aktarılmasının amaçlandığı bilim şenliği, 3 gün boyunca kapılarını ziyaretçilerine açık tuttu. Şenlikte okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, lisans düzeyi öğrencilerinin yanında tüm bölge halkının bilim faaliyetlerine olan ilgisini ve hedef kitlenin eğitime sağladığı desteğin arttırılması için kurulan 30’u aşkın atölye ile eğlenceli deney, konferanslar, teleskoplarla gökyüzü gözlemi, fen, mühendislik, matematik, kodlama, teknoloji ve tasarım konularına uygun uygulamalı eğitimler verildi.

Bilim Şenliğimizi, ilçemizde artık geleneksel hale getirdik. Bilim Şenliğimize 28 bini akredite ile kayıt olmuş çok sayıda öğrenci katılım gösterdi. Bu öğrenciler, düşüncelerini, becerilerini, hayallerini gerçekleştirme noktasında atölye ve deneylere katıldı. Binlerce vatandaşımız burayı ziyaret etti. Bizlerde ziyaret ettiğimizde öğrencilerimizin çok güzel çalışmalara imza attığına şahitlik ettik. Buradaki öğrencilerimizin arasında Türkiye’ye aydınlık yarınlarına ışık tutacak öğrencilerimiz mevcut. Bunu görünce mutlu oluyoruz, içimizdeki umutlar hep taze kalıyor. Bizlerin gençlerimizden beklentimiz vatanına, bayrağına, milletine, ailelerine ve sevdiklerine hayırlı evlatlar olmalarıdır. Sorumluluk sahibi bireyler olmalarıdır. Antakya Belediyesi olarak bizler gençlerimiz için elimizden geleni bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Öğrencilerimizin yeteneklerini açığa çıkarmak için düzenlediğimiz Bilim Şenliği de bunlardan bir tanesi. Antakya’mızda gençler bizim için her zaman kıymetlidir, öyle de kalacak. Bilim Şenliğimizi geleneksel hale getirdiğimiz içinde çok mutluyuz.

Şehrimizin tarihi değerlerini gençlerimizle böylesi bir projede bir araya getiren, alandan hiç ayrılmayarak projeye büyük destekleri olan Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Tecimen başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay BİLSEM, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, projede yer alan eğitmenlerimiz ve emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

ANTAKYA BİLİM ŞENLİĞİ” TÜRKİYE GÜNDEMİNDE OLMAYA DEVAM EDİYOR

Antakya Belediyesi, “Herod Bilim ile Aydınlanıyor” temalı bilim şenliklerinin ikincisine ev sahipliği yaptı. Üç gün süren Bilim Şenlikleri, yerel ve ulusal medya kuruluşlarının gündeminde yer aldı. TRT Haber, Haber Global, Beyaz TV ve Kanal 24 kanalları ana haber bülteninde bilim şenliğine yer verdi.

Öğrencilerin renkli görüntülerine sahne olan şenliklerde katılımcılarla bir araya gelen Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz: “Geçen yıl 20 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan şenliklerimiz bu yıl çok daha fazla katılımcıya ev sahipliği yapıyor. Bu coşkulu festivale ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Belediyeciliğin ana amacı yol yapmak, kaldırım yapmak ama dünya bilimin öncülüğünde hızla değişiyor. Bizler de çocuklarımızı bilimle buluşturmak, deney, gözlem yapmalarına olanak sağlamak için çalışıyoruz.

Antakya birçok medeniyete beşiklik etmiş bir şehir. Şehrimize yakışır bir şekilde hayata geçirdiğimiz projelerden biri olan Antakya Bilim Merkezi öğrencilerimizden de üç tanesi Türkiye Robotex yarışmasında dereceye girdiler ve Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandılar. Çocuklarımıza dünya standartlarında eğitim verebilmek için gayretle çalışıyoruz. Geçen sene 20 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yaptık bu yıl 50 binin üzerinde öğrenciye ulaşma hedefiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.