1001ÇABA PROJE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

  • Eklenme Tarihi :10.02.2024 | 18:21
  • Muhabir :Haber Merkezi

1001ÇABA PROJE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

 TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın öncülüğünde Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, deprem bölgesindeki üniversitelerin katılımıyla 1001ÇABA proje değerlendirme toplantısı gerçekleşti. Toplantıda, TÜBİTAK ARDEB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurper Güz, projelere ilişkin istatistiki verileri paylaştı. Sunumda, toplam 1495 başvurunun yapıldığı ve bunlardan 172'sinin kabul edildiği belirtildi.

 

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) proje sahibi hocalarımızın da katılımcıları arasında olduğu toplantıda, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nin 102 proje başvurusuyla ön plana çıktığı ve 13 projenin desteklenmeye layık görüldüğü açıklandı. Deprem bölgesi üniversiteleri arasında, kabul edilen projeler açısından üçüncü sıraya yerleşen MKÜ, aynı zamanda en fazla proje başvurusu yapan altıncı üniversite olarak dikkat çekti. MKÜ, 2022 yılında kabul edilen 3 adet 1001 projesini, bu dönemde 13'e çıkararak desteklenmeye değer projelerde dört katından fazla artış gösteren bir başarı yakalamış oldu.

Prof. Dr. Hasan Mandal, özellikle deprem bölgesindeki üniversitelerin 1001 projelerine olan ilgisinin devam etmesini beklediklerini ve bu kapsamda proje başvurularında bu üniversitelere ek puan verileceğini duyurdu. Bu puanlamanın, üniversitelerin ve bölgenin gelişmişlik düzeyi ile depremden etkilenme derecesine göre belirleneceğini belirterek, deprem bölgesine yönelik pozitif ayrımcılığın süreceğini vurguladı.