ZORLU BİR SÜRECE GİRİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :29.09.2022 | 11:06

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu partilileri ile birlikte Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni (HGC) ziyaret etti.

ZORLU BİR SÜRECE GİRİYORUZ

Ziyarette konuşan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Basın mensuplarının demokrasinin olmazsa olmazlarından biri olduğunu söyledi.

Biz basın mensuplarının konuları çok büyük bir hassasiyetle takip ettiklerine şahit olduklarını belirterek, “Bizlerinde en büyük destekçileri siz basın mensuplarısınız. Bugünde herkesten çok bu ülkenin siz değerli basın emekçilerine çok ihtiyacı var. Ve basın mensuplarına çok büyük sorumluluklar düşüyor. Sizin göreviniz vatandaşları bilgilendirmek ve bizleri de aydınlatmak.” Dedi.

Türkiye olarak zorlu bir sürece girdiklerini belirten Şahin, “Artık biraz şiddetli bir seçim atmosferine girdik. Biz istiyoruz ki demokrasinin gereği olarak makul, bir seçim sürecini hep birlikte nezaketle yaşayalım. Nispeten buradaki mevcut milletvekilleri, birbirleriyle iletişim halinde, saygı sınırlarını zorlamadan elimizden geldiği kadar herkes kendi politikasını ve kendi iddiasını ortaya koyuyor. Süreç hepimizin bildiği gibi çok zorlu bir süreç. Bir kaygan zemindeyiz. Ülkemizin ayaklarımızın altından kayıp gittiği hissedebiliyoruz. Muhalefet milletvekilleri değişim için canhıraş çalışıyor. Bütün milletvekili arkadaşlarımızın günde maksimum 4 saat uykusu var. İl il geziyoruz. Bir milletvekilimiz en kötü  25-30 aralığında il dolaştı. Gittiğimiz yerlere 4-5 kez daha gidiyoruz. Gördüğümüz şeyde şu. Bizi başkaları anlatmış ve doğru anlatmış. 21 yıllık bir iktidar var, 21 yıllık süreçte iktidara karşı söylediğimiz her şey, ortaya attığımız her iddia doğru çıktı.” dedi.

Türkiye’nin ciddi bir şekilde birbirine sarılmaya, yeniden ulus olmaya, millet olmaya ve ciddi bir barışa ihtiyacının olduğunu belirten Şahin, “Milletimiz öyle bir hale geldi ki, komşu komşuyu tanımıyor. Kardeşler arasında bile eski kardeşlik ilişkileri yok. Herkes kendi menfaatini düşünür hale gelmiş. Tamda bu zamanda kötü giden bu işlerin millete doğru aktarılması lazım. Bunların sorumlusunun kim olduğunun iyi işaret edilmesi lazım. Çözüm önerilerinin iyi anlatılması lazım ki toplumda aklıyla vicdanı ile doğruyu bulsun.” diye konuştu.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR DÜŞTÜ

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’da özellikleri olan bir şehir olduğunu belirterek, “Hatay medeniyetlerin başkenti. Hatay’da birlik, beraberlik ve kardeşlik her zaman hakim olmuştur. İnşallah yüzyıllar boyunca bu şekilde de devam edecek. Son yıllarda özellikle bu suniye krizinden sonra Hatay eski Hatay değil. Hatay’ın sorunlarını belirledik. Milletvekillerimizle, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımızla, il ve ilçe başkanlarımızla bu sorunların çözümü için çalışıyoruz.” dedi.

Rakamlara bakıldığında Hatay’da bütün rakamların negatif ilerlediğini belirten Güzelmansur, “Hatay’da 2010’da kişi başına düşen milli gelir 7 bin 240 dolarken, günümüzde 5 bin 367 dolara düştü. Hatay’da takipteki alacaklar Türkiye ortalamasının yüzde elli oranında dır. Yani Türkiye genelindeki takipteki alacakların oranı 2.3’ken Hatay’da yüzde 3.2’dir. Tüm sınır kapılarımız 11 yıldır kapalı. Bizler özellikle Yayladağı sınır kapısının  açılmasını istedik. Ama ne yazık ki bu sınır kapısı bir türlü açılmadı. Hatay’da ki yolların durumu içler acısı. Üzülerek söylüyorum ki, Edirne’den başlayan otoyol Sarımazı’da kesiliyor. Bin 200 kilometrelik otoyolu yapan hükümetin 28 kilometrelik otoyolu neden yapmadığını anlamıyorum. Bugün Belen’i 15-20 dakikada geçebiliyorsunuz. Antakya çevre yolundan geçmek için 30 dakika harcıyorsunuz. Karayollarına defalarca yeni alternatif yolların yapılması için başvuruda bulunduk. Hatay’da 600-700 bin mülteci ile birlikte yaşıyoruz. Ama yinede yollar yapılmıyor. 26 yıldır bitirilemeyen Samandağ yolundan her gün kaza haberleri alıyoruz. Vatandaşlarımız hayatlarını kaybediyor. Bugün Hatay’a hangi noktadan bakarsanız bakın negatiflik karşısına çıkıyor. Bugün Hatay’ın her noktasına doğalgazın gitmesini istiyoruz. Yaptığımız girişimler sonucu Serinyol’a bugün doğalgaz gidiyor. Aksa Gaz yetkililerine teşekkür ediyorum. Bugün Subaşı’na, Harbiye’ye, Kuzeytepe’ye, Küçükdalyan’a doğal gaz götürmeye çalışıyoruz. Biz Hatay’ın sıkıntılarını biliyoruz ve bu sıkıntıların çözümlerini de biliyoruz.”diye konuştu. 

TOPLUNU SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’de yaptığı konuşmasında Genel başkanlarının talimatı doğrultusunda Türkiye’nin her yerini karış karış gezdiklerini söyledi.

Bu durumdan şikayetçi olmadıklarını belirten Tokdemir, “Siyasetçinin asli göreve halk ile bütünleşmektir. Dün ovadaydık ovanın çiftçisi feryat ediyor. Çiftçi pamuğunu topluyor. Sattığı pamuk yaptığı masrafları karşılayacak parayı getirmiyor. Bu konuyu gündeme getirdik. Toplumun sesi olmaya devam edeceğiz. özellikle bitmeyen bitirilemeyen bir Reyhanlı barajı var. Bizim bildiğimiz basın en güçlü 4. Ayak, yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4. Büyük ayak. Bizim iktidarımızda basına çalışabilecekleri çok rahat bir ortam sağlayacağız. Genel başkanımızın ve partimizin politikası bunun üzerine. Türkiye’de asrın hastalığı ne kanser, nede Covid-19, asrın hastalığı korkutularak oluşturulan iklim. Korku yüzünden toplam yapılan yanlışlara itiraz edemiyor. Bu toplum eleştiren, sorgulayan bir toplum olmalı. Herkes kendine çeki düzen verecek. Siyasetçi hesap verebilen olmalı. Toplum ne yaptınız diye sorduğunda, sorduğu sorunun cevabını almalı.” diye konuştu. (Haber Merkezi)