YÜZYILLARA DAYANAN LEZZETLER TANITILDI

  • Eklenme Tarihi :25.05.2022 | 11:32

UNESCO Gastronomi Kenti Afyonkarahisar’ın asırlık tarifleri EXPO 2021 Hatay alanında görücüye çıktı.

YÜZYILLARA DAYANAN LEZZETLER TANITILDI

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in katkıları ile EXPO 2021 Hatay alanında yerini alan Gastronomi birimi Afyon mutfağının asırlık lezzetlerini Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, yaygın ve yerel basın mensuplarına tattırdı. Afyonkarahisar mutfağının birbirinden güzel lezzetlerini tadan eşi Nazan Savaş ile birlikte tadan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Afyon’un özel lezzetlerinin 29 Mayıs’a kadar EXPO alınanda misafirlerin beğenisine açık kalacağını söyledi.

YEMEKLERİN LEZZET KALİTESİ ÇOK YÜKSEK

Bizim ismini bilmediğimiz ama Afyonkarahisar’a yüzyıllardır ait olan ve lezzet kalitesi çok yüksek olan lezzetlerle tanıştıklarını belirten Başkan Savaş, “Yemek bir şehrin kültürünü, benliğini, birikimini ve o şehrin her şeyini ifade eder. Demek ki bizim Afyonkarahisar ile ilgili bildiklerimiz eksikmiş. Sadece kaymağı ve sütü yokmuş Afyon’un, gerçekten de yüzlerce yemeği varmış. Yemeğin sonunda tatlıdan sonra bamya yeme kültürü varmış. Bu bana çok enteresan geldi. Nazan hanım hemşehrileri olduğu için torpil tatlıdan sonra birazda bamya ye dedi. Çünkü ekmek kadayıfı, çok lezzetliydi. Özellikle vişneli ve sadece ekmek kadayıfının üzerinde kaymakta çok tatlıydı. Gerçekten çok güzel bir akşam geçirdik. Çok güzel yemekler yedik. Tabi ki buradaki kardeşlerimizde tanışmış olduk. Onların ev sahipliğinde kendi mekanımızda misafir olduk. Güzel bir akşamdı Afyonkarahisar Belediyesine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. 

YÜZYILLARA DAYANAN LEZZETLER

Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Barış Dal’da, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve basın mensuplarını misafir ettikleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

Hatay mutfağı gibi kentimizin de geçmişi yüzyıllara dayanan lezzetleri olduğunu belirterek, “Her iki şehrinde mutfağında asırlık tarifler var. Afyon’umuzun özelliklerini ve kültürünü yemeklerimizde görebilir, hissedebilirsiniz. EXPO 2021 Hatay’da olmak ve burada mutfağımızı tanıtmak bizin için çok önemli. Özel lezzetlerimizi bugün sizinle paylaşacağız. Mutfağımız 29 Mayıs’a kadar EXPO ziyaretçilerine açık kalacak. Geldiğiniz için teşekkür ederim diye konuştu.

YEMEKLER MİSAFİRLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

Yapılan konuşmaların ardından Afyonkarahisar mutfağının usta şeflerinin hazırladığı birbirinden lezzetli yemekler misafirlerin beğenisine sunuldu. Afyonkarahisar Belediyesi Gastronomi Birimi tarafından hazırlanan birbirinden lezzetli yemekleri tadan Hatay büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, yerel ve yaygın basın temsilcileri, lezzetlere hayran kaldılar. (Haber Merkezi)