YAPILAN ZAM ALIM GÜCÜNÜN HIZINI DURDURMAYA YETMEYECEKTİR!

  • Eklenme Tarihi :04.07.2022 | 13:26

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, TÜİK tarafından 4.95 olarak açıklanan Haziran ayı enflasyonunu değerlendirerek, 'Sabit ve dar gelirli ücretlilerin maaşlarına enflasyonun üzerinde artış yapılmalıdır' dedi.

YAPILAN ZAM ALIM GÜCÜNÜN HIZINI DURDURMAYA YETMEYECEKTİR!

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun Haziran ayında tüketici fiyat endeksini (TÜFE) yıllık yüzde 78,62, enflasyon oranını ise yüzde 4.95 olarak açıkladığına dikkat çeken Taşkın, TÜİK’in Temmuz ayına kadar açıklamış olduğu 6 aylık enflasyon oranı toplamının yüzde 35,55 olduğunu belirterek, bu rakamların çarşıda pazarda daha yüksek hissedildiğini, kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaş artışlarının enflasyonun üzerinde olması gerektiğini ifade etti.

 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı hakkında açıklamalarda bulunan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, “TÜİK’in açıkladığı yıllık ve aylık enflasyon oranlarına bakıldığında gıda yüzde 81 artış göstermiş, ulaştırma, ev eşyası ve diğer ürünlerde artış hız kesmeden devam etmiş. Keza elektrik ve doğalgazdaki artışları da dikkate aldığımızda dar ve sabit gelirli kamu çalışanları ve emeklilerin içinde bulunduğu zor koşullar daha iyi anlaşılacaktır. Bu şartlarda yaşamanın zorluğunu yetkililerin görme zamanı gelmiştir. Ocak 2022’den Temmuz ayına kadar TÜİK’in açıklamış olduğu tartışmalı enflasyon oranının toplamı yüzde 35,55 oldu. Yüzde 7’lik toplu sözleşme zammıyla beraber memur ve emekliye verilecek olan maaş zammı yüzde 42,55’dir. Bu, memurun ve emeklinin insanca yaşamasını sağlamayacak, hatta hızla gerilemekte olan alım gücünün hızını bile durdurmaya yetmeyecektir. Memur ve memur emeklilerinin enflasyona ezdirilmemesi için en az yüzde 65 maaş zammı yapılmalıdır. Enflasyonla mücadele edilmeli ve halkın enflasyon canavarından kurtarılması için ciddi önlemler alınmalıdır. Defaten söylediğimiz gibi tekrarlıyorum: Memurun ve emeklinin enflasyona karşı korunarak alım gücünün yükseltilmesi için vergi oranı yüzde 15’te sabitlenmeli, refah payı verilmeli, gelire göre vergi alınmalı ve enflasyon farkı her ay maaşlar birlikte verilmelidir.“ dedi. (Haber Merkezi)