YANLIŞTAN MUTLAKA DÖNÜLMELİ

  • Eklenme Tarihi :17.01.2023 | 15:16

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, sözleşmeli personel konusunda yanlıştan mutlaka dönülmesi gerektiğini bildirdi.

YANLIŞTAN MUTLAKA DÖNÜLMELİ

ŞAHİN: YANLIŞTAN MUTLAKA DÖNÜLMELİ

Şahın yaptığı yazılı açıklamasında, sözleşmesi personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifi TBMM´de komisyonda görüşülmeye başlandığını belirten Şahin, “Teklifle 28 Kasım 2022 öncesinde görevde olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi öngörülüyor. Hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında bu tarihten sonra çalışmaya başlayan çok sayıda personel bulunuyor. Bu nedenle kanunun yürürlük tarihi, Meclis’te kabul edildiği tarih olarak düzenlenmelidir.” dedi.

ASLOLAN AİLE BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI OLMALIDIR

Bütün bunların ötesinde sözleşmeli personelin, eş durumu nedeniyle mazeret tayini hakkına sahip olduğunu ancak teklifte kadroya geçecek personelin mazeret dahil tayin hakkından faydalanabilmesi için 4 yılını doldurmasının öngörüldüğünü belirten Şahin, “Dolayısıyla kadroya geçecek personelin sahip olduğu eş durumu tayini hakkı teklifle 4 yıl öteleniyor. Aile birliğini sağlamasını umduğumuz kadro konusunun ailelerin birleşmesini daha da geriye götürmesi kabul edilemez. Bu teklifte aslolan aile birliğinin sağlanması olmalıdır. Bu yanlıştan mutlaka dönülmelidir. Bununla birlikte daha önce sayın Çalışma Bakanının teklife dahil edildiğini ifade ettiği 50/d’ye tabi akademisyenlerimizin teklifte yer almamış olması başka bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ

PTT’deki İHS’liler, fahri Kuran kursu öğreticileri ve sayıları 2800 dolayındaki Aile Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan kamu görevlilerinin de teklife dahil edilmesi gerekmektedir.

Görülüyor ki, teklifin bazı eksik ve aksayan yönleri bulunmaktadır. Temennimiz komisyon görüşmelerinde bu eksikliklerin giderilmesi ve kanunun tüm sözleşmeli personeli mutlu edecek şekilde yasalaşmasıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak biz komisyonda yerimizi alacak, bu aksaklıkları muhataplarına ilk ağızdan aktaracak ve tüm eksiklerin giderilmesi için görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz” dedi. (Haber Merkezi)