YANGIN EKİPLERİ GÜÇLENDİRİLDİ

  • Eklenme Tarihi :01.07.2022 | 10:56

HATAY Orman Bölge Müdürü Ali Özdemir, yangına birinci dereceden hassas bir coğrafyada olduklarını söyledi.

YANGIN EKİPLERİ GÜÇLENDİRİLDİ

Serinyol Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Özdemir, Hatay Orman Bölge Müdürlüğü’nün 18 Kasım 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kurulduğunu belirterek, “Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde Antakya Orman İşletme Müdürlüğü, Dörtyol Orman İşletme Müdürlüğü, İskenderun Orman İşletme Müdürlüğü ve Kilis Orman İşletme Müdürlüğü ile Hatay Serinyol Orman Fidanlık Müdürlüğü bağlıdır.” dedi.

 

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü olarak yangına 1. Derecede hassas bir coğrafyada olduklarını belirten Özdelir, “Bölge Müdürlüğümüz olarak orman yangınlarında etkili bir mücadele ortaya koyuyoruz. Orman yangınlarıyla hem havadan, hem karadan, teknolojinin son imkânlarını kullanarak mücadele ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 19 Yangın Ekibi, 120 orman yangın işçisi, 24 arazöz, 7 su tankeri, 34 ilk müdahale aracı, 8 iş makinesi, 2 helikopter,  34 mobil su tankı, 1 treyler kara gücünü oluşturuyor.  Bölgemiz sınırlarında 8 adet gölet, 41 su toplama havuzu, 2 baraj, 51 su kaynağı bulunmaktadır. Ayrıca hizmet alımı yoluyla 2 adet yangın ekibi (15+1) alımı yapılarak yangın ekiplerimiz güçlendirilmiştir. Ormanlarımız 4 Yangın Gözetleme Kulesinde personellerimiz tarafından, 5 adet mobil kamera, 3 adet sabit kamera ile 7/24 takip ve kontrol edilmektedir. Orman yangınlarına havadan da müdahale etmek için 2 adet kiralık yangın söndürme helikopteri bulunmaktadır. 2022 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 1 adet İHA ormanlarımızı gözetleme çalışmalarında kullanılmakta ve anlık bilgi aktarımı yapmaktadır. Teknik personelimiz görüntü analizini yaparak yangında önem arzeden noktalara müdahale önceliği tanımaktadır.” dedi.

Bu yıl içerisinde eğitim çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Özdemir, “Hatay ve Kilis illerimizde bu yıl içerisinde vatandaşlarımızın yoğun talebi ile bin 43 sertifikalı gönüllü eğitimi, 54 çoban ve avcıya bilgilendirme, 78 köylüye önleyici eğitim, 415 askerimize orman yangınlarında müdahale etmek üzere eğitim verilmiş olup, gönüllü sertifikaları dağıtılmıştır. Ayrıca 19 Yangın Ekibimizde çalışan personellerimiz yenileme ve bilgilendirme eğitiminden geçirilmiş olup, orman yangınlarına donanımla hale getirilmiştir.”

ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI

“Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından orman yangınlarında kurtarma ekibi olarak kurulan ORKUT Ekibimiz 1 Mühendis, 1 Orman Muhafaza Memuru ve 10 işçi her an hazır kıta olarak görevlendirilmiştir.  Hatay Valiliğimizin 27.04.2022 tarih ve 2022/1 sayılı Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Kararı gereğince ormanlara girişler 01.06.2022 – 31.10.2022 tarihleri arasında yasaklanmıştır.  Orman yangınları açısından İhbarlar önem arzetmektedir.  Vatandaşlarımızın, gördükleri en ufak dumanı dahi 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak bildirmeleri gerekmektedir. 2022 yılının orman yangınlarını yaşamadığımız bir sezon olmasını diliyoruz.” diye konuştu. (MUSTAFA SAĞLAM)