YANAN SADECE AĞAÇLAR YANMIYOR

  • Eklenme Tarihi :25.06.2022 | 11:30

Marmaris’te meydana gelen orman yangınlarının yeniden başlamasıyla ilgili olarak Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Nilgün Karasu tarafından bir yazılı açıklama gerçekleştirildi.

YANAN SADECE AĞAÇLAR YANMIYOR

Gerçekleştirdiği yazılı açıklamasında İnsansız Hava Araçlarının orman yangınlarını erkenden tespit etmek için kullanılmaya başlanılması gerektiğini belirten AÇKD Başkanı Nilgün Karasu, “Geçen yıl pek çok bölgesinde binlerce hektar yeşil alanını kaybeden Türkiye'de, bu yıl da manzara değişmedi. Marmaris’teki orman yangınlarını dehşet ve üzüntüyle izliyoruz. Türkiye’nin en önemli doğa ve turizm merkezlerinde sadece çamlar yanmıyor; çocuklarımızın, dünyamızın geleceği yanıyor. Geçtiğimiz sene günlerce yüreğimizi yakan, nefesimizi kesen ve canlarımızı alan yangınları, unutmadık. Yanan sadece ağaçlar değil, binlerce canlının yaşam alanı yanıyor.” dedi.

 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BÜTÇESİ ARTTIRILMALI!

Ülkede yeşile dair ne varsa yanıp kül olduğunu belirten AÇKD Başkanı Nilgün Karasu, “Sonbaharla birlikte, küresel ısınmaya, iklim değişikliğine karşı ağaçlandırma kampanyaları başlayacak. Halbuki50 yılda ancak yetişebilen ormanın yok oluşunu izliyoruz. Ülkemizde yeşile dair ne varsa yanıp kül oluyor. Gecikmiş olsa da yangınla mücadele alanının ve kapsamının genişletilmesi gerekmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi artırılmalı, küstürülen orman köylüsü refaha kavuşturulmalıdır. Ata yadigarımız olan Türk Hava Kurumu, desteklenerek orman yangınlarındaki mücadeleye aktif biçimde dahil edilmelidir. Gece görüşlü olan hava araçları kullanılmalı, gece gündüz müdahale yapılabilmelidir.  Yaşamak istediğimiz dünya bu değil, çocuklarımıza bırakacağımız dünya bu olmamalı. İklim değişikliği diye bağırırken, iklimi dengeleyen en önemli unsur olan ormanlarımızı yok olmasından dolayı çok üzgünüz. Bizler çevre katili politikalara karşı doğanın, kuşun, böceğin, çiçeğin, dağın, derenin, ağacın tarafındayız. Yitirilen Çevre Değil, Geleceğimizdir.” ifadelerine yer verdi. (Haber Merkezi)