ÜRETİMDEN ASLA VAZGEÇMEYİN

  • Eklenme Tarihi :25.08.2022 | 10:32

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, üretimde kendi kendilerine yeten ülkelerin ileride dünyanın lideri olacağını söyledi.

ÜRETİMDEN ASLA VAZGEÇMEYİN

Hatay’da düzenlenen Antakya Ticaret Borsası (ATB) ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kooperatifi arasında imzalanan işbirliği protokol törenine katılan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Hatay ülkemizin en önemli tarım şehirlerinden biri. Amik Ovası gibi bereketli topraklarda, narenciye, turunçgiller, zeytin, yer fıstığı, Buğday ve pamuk gibi çok çeşitli ürünler yetişiyor. Türkiye Coğrafi konumu, iklimi ve bitki çeşitliliğinin yanı sıra tarımsal potansiyeli ve geniş yüzölçümü sayısında Tıbbi ve aromatik bitkiler üretiminde ve ticaretinde, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri” dedi.

Türkiye’de bulunan yaklaşık 10 bin bitki türünün 3 bininden fazlasının endemik olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu rakamlarla Avrupa’da 1 numarayız. Bizimki kadar endemik bitki olan başka bir ülke yok. Ama bizimki kadarda bunun değerini bilmeyen ülke yok. Türkiye’de yetişen 3 bin bitki türünün, 300’ü endemik bitki. Hatay bölgesinde tespit edilen bitki türlerinden bir çoğunu Tıbbi ve Aromatik bitki türleri oluşturuyor. Hatay Tıbbi ve Aromatik bitkiler konusunda ülkemizin en önde gelen şehirlerinden bir tanesidir.”

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER TEDAVİ AMAÇLI KULLANILIYOR

“Hataylılarda bu işin bilincinde o yüzden tüm Hatayı kutluyorum.  Türkiye’nin ilk Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi de Hatay’da. Tıbbi ve Aromatik bitkiler insanlığın var oluşundan bu yana tedavi amaçlı ve gıda olarak kullanılmaktadır. Bitkilerin kökü, yaprağı, çiçeği ve meyvesi gibi çeşitli kısımlarından tedavi değeri olduğu uzun süren tecrübelerle ortaya konmuştur. İnsanlık tarihi boyunca bir çok hastalığın tedavisinde, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler kullanılmış, kullanılmaya da tüm dünyada her geçen gün artın bir trendle artmaya devam ediyor. İşte Antakya Ticaret Borsamız da, Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin üretimini ve ticaretini arttırmak için imzalanacak bu protokolle elini taşın altına koyuyor. Bugün imzalanacak protokol ile Hatay’da daha çok Tıbbi ve Aromatik Bitkiler üretilecek, işlenecek hatta ticareti yapılacak. Daha çok insana da şifa olacak. Zaten tüm dünyada da trend bu yönde. Mesela Almanya’da satılan ilaçların yüzde 40’ı Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden yapılıyor. Yani artık insanlar kimyasalları terk ediyor.” dedi.

İnsanların giderek artan bir şekilde doğal ürünleri tercih ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Tüm dünyada bir doğaya dönüş yaşanıyor. Allah’u Taele yarattığı hiçbir şeyi boşuna yaratmamış. Yarattığı her şey insan için. Tabi b.iz kıymetini bilirsek. Bu sebeple burada yapılan iş çok hayırlı bir iştir. Kutluyorum sizleri. Bu vizyonunuzdan dolayı da tebrik ediyorum. Antakya Ticaret Borsamın Hatay’ın tardım sektörünün her zaman yanında. Antakya Ticaret Borsası akredite bir borsa. Yani batıda hizmet veren borsaların kalite ve standartlarıyla aynı konumda.” dedi.

Gerek pandemi süreci ve ardından patlak veren Rusya-Ukrayna savaşının kendi kendine yeten ülkelerin önemini ortaya çıkardığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Yaklaşık 20 senedir tarım ve hayvancılıktan hayır yok deniyordu. Şimdi gördük ki kendi kendine yeten, kendi kendini geliştiren ülkeler gelecekte dünyanın liderleri konumuna gelecek. Bir anda tarım ve hayvancılık sektörü dünyanın 1 numaralı stratejik sektörü oldu. Silah üretiminden tutun, uçak üretimine kadar ne aklınıza gelirse gelirsin insanoğlu yiyecek. Bunu aklınızdan çıkarmayın doğru bir iştesiniz. Son aylarda fiyatı en çok artan ürünlerde tarım ve hayvancılıktan elde edilen ürünler. Sakın ve sakın ha bu işten vazgeçmeyin. Çünkü dünya nüfusu Türkiye nüfusu gibi her geçen gün artıyor. Her yıl 2 dünya’da 2 Türkiye orta sınıfa katılıyor. Yani köyden şehre gidiyor. Köyden şehre gittiğin zaman insanlar tüketici haline geliyor. Yani siz ne kadar üretirseniz alıcısı var merak etmeyin. Bugün tarım ve hayvancılıkta ne üretirseniz satarsınız. Onun için zaman zaman bıkkınlıklar görüyoruz, şikayetler duyuyoruz, ne olursa olsun üretimden asla vazgeçmeyin.” diye konuştu.

ATB Başkanı Ali Celal Mursaloğlu ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı Semih Habib’in yaptığı konuşmaların ardından imza törenine geçildi. İmza töreninde Antakya Ticaret Borsası (ATB) ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kooperatifi arasında imzalanan işbirliği protokolü imzalandı.

İmza törenine Ak Parti Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve kurum müdürleri de katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, daha sonra Antakya Ticaret Odası (ATSO) hizmet binasının açılışına katıldı. (Haber Merkezi)