UKUD, KÜLTÜR ELÇİSİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

  • Eklenme Tarihi :24.05.2022 | 12:05

Hatay’ın Almanya’nın Baltık denizine sınırlı olan kardeş şehri Kiel’den her yıl geleneksel olarak Hatay’a gelen delegasyon bir haftalık süreçte medeniyetler şehri Hatayı ziyaret etti.

UKUD, KÜLTÜR ELÇİSİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Bu Heyeti Uluslararası Kültürler Derneği (UKUD) Başkanı Adnan Taş ve üyelerinin ev sahipliğinde ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin büyük katkıları ile ağırlamışlardır. Alman heyetinde kardeş şehirler arasında Köprü kurma  görevini üstlenen heyet lideri Dr. Klaus Onnasch, Alman-Türk Derneği (DTG) Başkanı Necdet Dablan ve üyeleri, sırasıyla Hatay Büyükşehir Belediyesini, Expo’21 Antakya ve İskenderun alanlarını, Kiel’in Hatay’daki kardeş okulları olan Ata Kolejini ve Osman Ötken Anadolu Lisesini ziyaret ettiler. Heyete bu okullarda çeşitli sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca Kiel şehrinde yaşayan halk tarafından bağış kampanyası düzenlenerek toplanan para ile Hacıpaşa Mahallesinde Suriyeli mülteci çocuklar için yaptırılan 4 sınıflık okulda ziyaret edilerek mülteci çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

 

UKUD Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Taş, Alman heyete kaldıkları 8 gün içerisinde Medeniyetler ve Gastronomi şehri Hatay’ın tarihi dokusu ve kültürel zenginliklerini göstermeye çalıştıklarını belirtti.

Alman Heyet Medeniyetler şehrimizden çok güzel duygularla Kiel’e uğurlandı. Bu arada her yıl Haziran ayının son haftasında kardeş şehrimiz Kiel’de düzenlenen festivale UKUD Derneğimiz adına Başkan Adnan Taş ve Genel Sekreter Necmettin Çolak davet edilmişlerdir. Bu festival çerçevesinde 18 Haziran 2022 günü Kiel şehrinin dünyadaki 15 kardeş şehirlerinden 5’i; San Francisco (USA), Mursi (Tanzanya), Brest (Fransa), Hatay (Türkiye) ve Kiel (Almanya) “Eine Welt Forum Kiel e.V.” Sivil Toplum Kuruluşu tarafından bir Forum düzenlenecek olup UKUD Derneğimiz bu Foruma Hatay adına katılım sağlayacaktır.(Haber Merkezi)