TEK BAŞINA ALINACAK BİR KARAR DEĞİL

  • Eklenme Tarihi :09.08.2022 | 12:24

Eğitim Bir Sen Hatay 1 nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, banka promosyonlar ile ilgili alınacak kararların tek başına alınacak karar olmadığını bildirdi.

TEK BAŞINA ALINACAK BİR KARAR DEĞİL

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yapı Kredi Bankası arasında, 2022 Ocak ayından geçerli olmak üzere 3 yıllığına kişi başı 5 bin 710 lira üzerinden promosyon anlaşması imzalandığını hatırlatan Bayrakdar, “Sendikamız Eğitim Bir Sen'in de yetkili olduğu Antakya ilçemizdeki Bu anlaşma o günün şartlarında memnuniyet uyandıran bir anlaşma idi. Türkiye'mizde ve dünyada ekonomik dalgalanmalar neticesinde o gün için iyi olan 5 bin 710 lira bugün artık önemsiz bir rakam haline geldi.” dedi.

 

ORTADA ZOR BİR DURUM VAR

Hesaplara para yatırılmadan önce banka yetkilileri ile hem sözlü hem de yazılı görüşmeler yapılmasına rağmen bankanın iyileştirme yapmaya yanaşmadığını belirten Bayrakdar, “Eğitim Bir Sen Hatay 1 nolu şube yönetimi olarak bu promosyon anlaşmasını mahkemeye vererek çalışanların mağduriyetinin giderilmesi yoluna gittik. İstanbul 18. Asliye ticaret mahkemesinde açtığımız dava devam ediyor. Geçen hafta bizden ek deliller istendi ve Ekim ayında da duruşma var. Mahkemenin nasıl bir karar vereceğini zaman bize gösterecek. Ortada zor bir durum var, bugün anlaştığınız rakam 3-4 ay sonra komik bir rakam haline dönüşebiliyor. Ekim ayında dolar kuru 8 bin civarında iken şimdi 18 bin lira çıktı.”

SONUCU HEP BİRLİKTE BEKLEYECEĞİZ

“Dün 8-9 bin'e imza atanlar sevinirken şimdi 20-30 binlere imza atılıyor. Tabii Bu rakamlar kurumlara göre değişiyor. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gördüğümüz kadarıyla yeniden bir müracaatta bulunmuşlar Yapı Kredi Bankası'na. Promosyon rakamlarının güncellenmesi ile ilgili. Nasıl bir cevap verecekler bekleyip göreceğiz. İnşallah olumlu bir sonuç çıkar hep beraber bu işi çözmüş oluruz. Sözleşmeyi tek taraflı olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü feshedebilir mi? fesih bedeli nedir? bunun altından kalkabilir miyiz? bunu da önümüzdeki günlerde hukukçular değerlendirir Biz de İlçe Milli Eğitim'e görüşümüzü bildiririz. Bu yalnız başına alınacak bir karar değil bütün çalışanların görüş ve önerileri alınarak nihai kararın verilmesi gerekiyor. Bizler sadece kendi üyelerimizin değil tüm çalışanların mağdur olmaması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Belki de Türkiye'de bu konuda mahkemeye giden ilk biziz. Hayırlı sonuçlar çıkması dileği ile hepinize iyi tatiller diliyoruz.” (Haber Merkezi)