TAYVAN’LI ÇOCUKLAR HARİKALAR YARATIYOR - Hatay Gazetesi

TAYVAN’LI ÇOCUKLAR HARİKALAR YARATIYOR

  • Eklenme Tarihi :22.09.2023 | 15:20
  • Muhabir :

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Tayvan Kültür Merkezi.

TAYVAN’LI ÇOCUKLAR HARİKALAR YARATIYOR

Hatay’dan uzak doğuya gönül köprüsü kurmuş durumda. Gönüllülerin sevgi dolu bir yolculuğuyla Tayvanlı gençlerin Türkiye sınırında bulunan Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan  kendilerinin kurmuş olduğu  Merkezde harikalar yaratıyorlar.
Bu konuyla ilgili bize bilgi veren Tayvan Kültür Merkezi Koordinatörü. Prof.Dr.Chiu Chen Yu   :
“Fengjia Üniversitesi'nin Milli Eğitim Bakanlığı'na yaptığı başvuru Balık ve sebze simbiyotik çiftliği ve doğa sınıfı inşa staj programı" sıkı bir seçimden sonra bu özel staja katılmak üzere seçilen Fengjia Üniversitesi'nden bir grup seçkin gönüllü, Tayvan-Reyhanle Dünya Vatandaşlık Merkezi rehberliğinde, Türkiye-Suriye sınırındaki Reyhanle ilçesinde , mülteciler, depremzedeler, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere yerel toplumdaki çeşitli gruplara yardım etmek, ve gelecek yaşamlarında nsan kaderinin  nasıl farklı şartlarda değiştiğini görmek. Coğrafya bazen kaderindir  ruhunun dışında bu heyecan verici  hayat yolculuğuna şahit oldular. Hatay’da bulundukları süreçde  ortadoğu disipliniyle labaratuvarda. Projelerini hayata geçirirken. Mesleklerinin önem derecesine görede  depremde zarar gören şehri adım adım gezerek raporlar tutmayı ihmal etmediler.  
Daha yolun başında olmalarına rağmen  hayata dair bütün plan ve Projeleri hazır. Okul bitimi  staj  ve işleri hazır. Onlara sadece çalışıp hem kendilerini hemde yaşadıkları ülkelerini kalkındırmayı amaçlayan bir yaşam kalitesi mevcut.
Fengjia Üniversitesi gönüllüleri, Tayvan Merkezindeki hizmetlerini tamamladıktan sonra, öğretmenlerle birlikte eğitim radyo istasyonuna detaylı bir röportaj için Tayvan'a geri döndüler programa katılımlarını ve kişisel gelişimlerini paylaşıyorlar. Bu röportaj, daha fazla insanın bu özel programdan haberdar olmasını ve daha fazla insanın katılmasına ilham olmasını umuyor.
Bu gönüllü grubun bu deneyimle ilgili duyguları  heyacanla doludur.  Hatay Reyhanlı   Tayvan'ın  hattı kurarak  insanların kalbindeki  umudun büyüterek  hayatın yeniden yorumlanmasından bahsediyorlar. Bu deneyimler, bu alana katkılarını ve duygusal bağlılıklarını tam olarak yansıtıyor. Bu yaşadıkları tecrübe  deneyim ve anıların bir ömür boyunca onlarla  hayatında önemli  bir yer tutacaktır.  Daha bu yaşda başkalarına yardım etme konusunda öğrendikleri önemli dersleri paylaşırlarken . Daha büyümüş daha olgunlaşmış insanlar gibi tutum izlemeye başladılar. Bu sadece bir staj proğramı değil
 İnsan olmanın  gereği  sadece yardım getirmekle  olmaz , aynı zamanda derin dostluklar ve kültürler arası bağlantılar da kurar. Gönüllüler gelecekte  Hatay şehrinin gelişimini desteklemeye devam etmeyi ve Türkiye  ile Tayvan arasındaki dostluğu güçlendirmeyi planlıyor. Tayvan'a geri götürdükleri sadece sevgi ve merhamettir..  ihtiyaç sahibi insanlarla  paylaşılan duyguyu daha fazla insanla paylaşarak 

benzer insani işlerde bulunmaları için onlara ilham vermektir.
Tayvan Merkezi, insan kaderinin topluluğuna özverili bağlılığı ve bağlılığı bize her zaman ilham verecek olan bu seçkin gönüllülere yürekten teşekkür ediyor Onlar Tayvan'ın kalbinin gururu ve çabaları  Hatay’ın  sürdürülebilir evleri yeniden inşa etmelerine ve dünyaya daha fazla umut getirmelerine yardımcı olacak.
Bunun gibi  özel program ve gönüllüler çalışması sürdürmeyi düşünüyoruz. umarım daha fazla insana benzer insani işlerde bulunmaları ve dünyanın daha iyisi için çalışmaları için ilham  verecek çalışmalara imza atarız. Bize gelip bizimle bu çalışmayı yapan bütün Tayvanlı kardeşlerime teşekkür  ederim.” Dedi. (SEVİL KADIOĞLU)