TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİNDE KIRMIZI BURUNLU PALYOÇALAR

  • Eklenme Tarihi :08.11.2023 | 15:18
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİNDE KIRMIZI BURUNLU PALYOÇALAR

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde eğitim, kültür, sanat ve spor alanında faaliyetlerini sürdüren Tayvan Kültür Merkezi’nde çocuklar ciddi aktivitelerle zaman geçiriyor.

Deprem döneminde Hatay’ın farklı ilçelerinde çocuklara moral olmak için ülkemizi ziyaret eden RED NOSES Clowndoctors, 1994'ten bu yana neşeye ihtiyacı olan insanlara mizah ve kahkaha getiren, kar amacı gütmeyen bu kuruluş ülkemizi ziyaret ederek, çocuklara geniş yelpazedeki palyaçoları dansları ve şarkılarıyla aynı dili bilmedikleri halde sevgi diliyle çocuklara mutluluk dağıtmaya devam ediyorlar.

Türkiye ziyaretleri esnasında Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde bulunan Tayvan Kültür Merkezi’ni de ziyaret eden RED NOSES Clowndoctors tarafından çocuklara yönelik şenlik havasında gösteriler yapıldı. Suriyeli ve Türk çocukların yoğun ilgi gösterdikleri Red Nose yetkilileri çocukların yoğun ilgisinden dolayı memnun kaldılar. 

MORALLERİ BOZUK OLAN ÇOCUKLARI EĞLENDİRMEYE GELDİK

Gerçekleştirilen ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan RED NOSES Clowndoctors yetkilileri, “Genellikle sirklerin kapsamı içinde düşündü­ğümüz palyaçolar, sirklerin ortaya çıktığı 18. yüzyıldan yüzlerce yıl önce de vardı. Eski Yunan'da saçlarını kazıtan, kabarık olması için içi doldurulmuş giysiler giyen palyaçolar fars ve pantomimlerde ikincil rollerde görü­lür, asıl oyuncuların hareketlerini taklit eder­lerdi. Roma'daki pantomim­lerde palyaço sivri külahı ve rengârenk yamalı gömleğiyle öbür oyuncuların alay ve küçümsemesine hedef olurdu. Eski çağda saraylara, hükümdarları eğlendirmek ve güldürmek için köle pazarlarından güldürme yeteneğine sahip, zeki ve hünerli kişiler satın alınırdı. Başkalarını güldürmeyi meslek edinen gerçek anlamda palyaçolar ancak ortaçağın sonlarında ortaya çıktı. 16. yüzyılın başlarına gelindiğinde, daha sonraki yüzyıllarda kuşaktan kuşağa geçecek ilginç palyaço tipleri yaratılmıştır. Tuhaf olan hiç bir zaman palyaçoların üzerine bol gelen ceketi, kulaklarına kadar inen şapkası, kırmalı geniş yakası ve kocaman ayakkabılarıyla bu palyaço tipi günümüzde de pek değişmedi. Bizler çok uzaklardan savaş, deprem doğal afetler yüzünden neşelenmeyen, sürekli moralleri bozuk insanları bir nebze de olsun güldürmek, hatta kahkaha atmalarını eğlenmelerini istediğimiz için size geldik ve Türkiye’yi ziyaret ettik. Gösterilen ilgiden dolayı başta çocuklar olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ederiz.” dediler.