Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu - Hatay Gazetesi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

  • Eklenme Tarihi :12.01.2023 | 10:42
  • Muhabir :

54 PROJEYE 120 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLANACAK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü olarak 2023 yılında 120 milyon liralık hibe ödemesi yapılacak. TKDK Hatay İl Koordinatörlüğünden alınan bilgiye göre 2022 yılında yatırım büyüklüğü 180 milyon lira olan 35 projeye 54 milyon liralık hibe desteği verilirken, 2023 yılında yatırım büyüklüğü 270 milyon lira olan 54 projeye 120 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Hatay’da incelemeleri tamamlanan projelerin, sözleşmeye bağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy; söz konusu projelerin birçoğunun yatırımlarının başladığını ve en kısa sürede tamamlanıp faaliyete geçeceklerini belirtti.

Özgürsoy konuşmasında ayrıca Hatay’ın tarımsal potansiyelinin ve çeşitliliğinin projelere de yansıdığını belirterek; soğuk hava depolarından meyve sebze işleme tesislerine, et ve süt işleme tesislerine ve frigorifik araç alımlarına, mantar üretim tesislerinden biber salçası üretimine, arıcılık desteklerinden reçel-pestil üretimine, kırsal turizm yatırımlarından zeytin salamura ve zeytinyağı işleme tesislerine, tıbbi-aromatik bitki ve çiçek seralarından meyve-sebze kurutma ve konserve tesislerine, pelet yakıt üretim tesislerinden yenilenebilir enerji yatırımlarına kadar geniş bir alanda yatırım projeleri alındığını, yatırıma dönüşen projelerin faaliyete geçmesiyle birlikte Hatay’a hem katma değer yaratacağını hem de istihdama katkı sağlayacağını ifade etti.

Sektöre göre değişmekle birlikte  % 50-70  hibe desteği verildiğini, bunun yanında KDV, ÖTV, Gelir ve Kurumlar vergisi muafiyetlerinden de yararlanılacağını ifade eden Özgürsoy;  yatırımcılara ayrıca yatırıma başlarken Avans ödemesi de yapıldığını sözlerine ekledi. Özgürsoy “IPARD I ve II ’nin ardından 2023 yılında 3. etabı IPARD III için Çağrı İlanı’na çıkılmasıyla birlikte proje kabulleri devam edecek olup yatırım düşüncesi olan tüm yatırımcılarımızı proje sunmaya bekliyoruz” dedi. (Haber Merkezi)