SOKAKTA YAŞAYAN BU CANLAR YALNIZ DEĞİLDİR

  • Eklenme Tarihi :30.07.2022 | 09:58

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, sosyal medyada 'Hatay’da Katliam Var' hashtagi ile yer alan 12 tane köpeğin işkence edilerek, yakılarak katledildiği olay ile alakalı duyduğu üzüntüyü tarif edemediğini aktardı.

SOKAKTA YAŞAYAN BU CANLAR YALNIZ DEĞİLDİR

Sokak hayvanlarının barınma, beslenme, rehabilite edilme, kontrolsüz üremenin önüne geçmek için uygun yaş aralığında olan hayvanları kısırlaştırma, ve aşılanma gibi en temel ihtiyaçlarının karşılanması, noktasında Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine büyük ve önemli görevler düştüğüne işaret eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin  Hatay’da mevcut hayvan barınaklarına bakıldığında hem fiziki koşullarının hem de sayılarının olarak yeterli olmadığının açıkça görüldüğünü söyledi.

STKLARA VE HAYVANSEVERLERE DE GÖREV DÜŞÜYOR

Hayvan barınaklarının mevcut koşulları ve işleyişi konusunda kanun yapıcılara, STK’lara, ve hayvansever vatandaşlara da büyük görev ve sorumluluklar düştüğünün altını çizen Başkan Çinçin “Bu noktada tüm yetkililerin ellerinden geleni yapmalarını özellikle Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden ve İlçe Belediyeleri’nden Kanun ile Belediyelerin yetki alanlarına giren işlemlerin eksiksiz yerine getirilmesini istiyoruz” dedi.

2 DEĞİL EN AZ 20 BARINAK OLMALI

Hatay ilinde İskenderun ve Antakya olmak üzere 2 adet hayvan barınağı bulunduğunu hatırlatan Çinçin “Hatay ilinin ilçe sayıları ve büyüklüklerine bakıldığında İl bazında en az 20 hayvan barınma tesisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu barınaklarında Çevre ve Orman Bakanlığının “Hayvanların Korunmasına dair uygulama Yönetmeliği” esaslarına uygun olması beklenmektedir. Hayvan barınaklarının mevcut koşullarının ve işleyişinin kalitesini arttırmak üzere bir takım işbirliklerinin ayrıca Üniversite-Yerel Yönetimler ve STK’lar arasında yapılacak Ortak Akıl toplantılarının yapılmasının faydalı olacağına inanmaktayım. Bu anlamda Mustafa Kemal Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde görev yapan değerli akademisyenlerimizin görüş ve önerileri ile yapılacak hizmete katkı vermeleri hizmetin kalitesini ve faydasını arttıracaktır. Şu bilinmelidir ki sokakta yaşayan bu canlar yalnız değildir. Sahipsiz değildir. İlimizde yaşanan bu olayın faillerinin bir an önce bulunmasını ve hak ettikleri cezayı almalarını yürekten diliyor, Faillerin ceza alması noktasında konu ile alakalı hukuki sürecin yakından takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)