SOFRANIZI FAKİRLERLE VE YETİMLERLE PAYLAŞIN

  • Eklenme Tarihi :06.04.2022 | 09:53

İskenderun İlçe Müftüsü Osman Şekerci, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen Ramazan ayının bu seneki temasının ‘Ramazan ve Doğruluk’ olduğunu söyledi.

SOFRANIZI FAKİRLERLE VE YETİMLERLE PAYLAŞIN

Ramazan ayı boyunca gerçekleştirecekleri programlardan söz eden Müftü Şekerci; “Doğruluk üzerine sohbetlerimiz, programlarımız, vaazlarımız olacak. Ramazan bereket, rahmet mevsimi… Biz bu konuda duyarlı kardeşlerimizden özellikle şunu istirham ediyoruz; zengin iftar sofralarında muhtaç olmayan insanlarla birlikte iftar etmekten ziyade daha fazla fakir ve muhtaca, dul, yetime ulaşabilme noktasında, daha mütevazı ve fakirlere, gönlümüzü ve soframızı açabileceğimiz nispette iftar programları yapılmasını arzu ediyoruz. Bu noktada ilçe heyeti olarak gerek kaymakamımız, gerek belediye başkanımız ve diğer protokol üyeleri ile birlikte de bu konuda hemfikiriz. Şu çok önemli, iftar sofralarımızda, sofranızı fakirlerle ve yetimlerle paylaşın” dedi.

11 AYIN SULTANI

Ramazan ayının 11 ayın sultanı olan bir ay olduğunu ifade eden Müftü Şekerci, Ramazan ayı için yapılan hazırlıklardan da söz ederek; “Ramazan’a bu kıymeti ve değeri veren bizzat Kur'an'ın kendisidir. Ramazan ayında müminler olarak Kur'an'la yeniden buluşma gerçekleştirmemiz gerekiyor, bu ayı bu şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. İskenderun Müftülüğü olarak İskenderun sathında yaklaşık 130 camimizde görevlilerimiz ile birlikte, her türlü Ramazan'a hazırlığı gerçekleştirmiş olduk. Arkadaşlarımız camilerimizin temizliğini, özellikle bayanların gelip namaz kılabilecekleri camilerdeki yerlerde değişim ve dönüşüm yaptılar. Hanım kardeşlerimiz de camilere geldiği zaman kendilerini birer değerli Allah'ın kulu olarak hissetmeleri gerekir, bu konuda önemli vazife bize düşüyor. Her camimizde beş vakitte 2 vakit mukabele programı olacak, birer vakit de Kur'an-ı anlama noktasında meal ve sohbet programı olacak. Yatsı ve öğle namazlarından önce vaazlarımız gerçekleşecek. Farklı farklı hocalarımız her gün vaaz kürsüsünde cemaatimize hitap edecekler.”

ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI KILINACAK

“Teravih namazlarımıı aynı şekilde icra edilecek. Ramazan'da 4 hafta 4 gece yani cuma gecesi dediğimiz Perşembe akşamı Allah nasip ederse Atakaş Camimizde benim imametimde ‘Enderun’ usulü teravih namazı kılmaya çalışacağız. Cemaatimizi de bu konuda bilgilendirdik bugünkü cuma namazında ve sosyal medya üzerinden. İnşallah farklı bir teravih, güzel ilahiler ve kasideler ile Enderun usulü diyebileceğimiz bir teravih namazı şeklinde olacak” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)