ŞOFÖRLER ODASI’NA PREFABRİK YAPI

  • Eklenme Tarihi :31.05.2023 | 12:01

6 Şubat’ta meydana gelen Hatay’a da büyük yıkım veren asrın felaketinde hasar alan İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Odası idari binasına verilen yıkım kararı gerçekleştirildi.

ŞOFÖRLER ODASI’NA PREFABRİK YAPI

SYB Yapı Mühendislik Mimarlık San. Tic. firmasının üstlendiği yıkım ve prefabrik inşaat süreci, dün Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erol Akın, firma ortakları Endüstri Mühendisi Selahattin Yüksekbaş ve İnşaat Mühendisi Kubilay Yüksekbaş gözetiminde başlatıldı.

Gerçekleştirilecek yeni projeye ilişkin bilgiler veren Oda Başkanı Erol Akın, yaşanan depremin ardından idari binanın az hasar aldığını ancak ardından yaşanan artçılardan dolayı duvarların yıkılmaya başlandığını belirterek şöyle dedi:

 “Binamız hafif hasarlıydı, ancak duvarlarda büyük çatlaklıklar vardı. Mevcut çatlaklıklar da ardı ardına gelen artçılarla daha da açıldı. Binanın kolonları sağlam ama yapılacak güçlendirmenin yeniden inşaat yapmaktan daha fazla maliyet çıkaracağından dolayı yıkma kararı aldık. SYB Yapı Mühendislik Mimarlık firmasıyla yaptığımız anlama gereğince 125 m2’lik sahip olduğumuz alana prefabrikten bina yapacağız.”

HEM KULLANIŞLI HEM DE GÜVENLİ OLACAK

Projenin yapımını üstlenen SYB Yapı Mühendislik Mimarlık San. Tic. ortaklarından Selahattin Yüksekbaş, 38 yıllık binanın depremden dolayı etkilendiği için yönetim tarafından yıkımına karar verildiğini dile getirerek, şu bilgileri aktardı: “SYB Yapı Mühendislik Mimarlık olarak Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın çözüm ortağı olmamız bizi mutlu etti. 38 yıllık binanın yıkımını gerçekleştirdik. Hemen alan temizleme sürecinin ardından prefabrik inşaat projesini hayata geçirmek için zaman kaybetmeden başlayacağız. Daha konforlu ve güvenli bir yapı inşa edeceğimizi söylemek gerekiyor.” (Haber Merkezi)