SİYAH HALKALI İPEKBÖCEKLERİ KENDİNİ GÖSTERDİ

  • Eklenme Tarihi :23.04.2022 | 01:32

İpek Dokuma Sanatçısı Tülay Genç, Defne Koza Evi’nde yetiştirdiği Sarı Koza için ipekböcekleri dut yapraklarıyla beslenmeye devam ediyor.

SİYAH HALKALI İPEKBÖCEKLERİ KENDİNİ GÖSTERDİ

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları arasında bulunan İpekböceği Yetiştiriciliği ve İpek Dokuma Sanatı’nı gerçekleştirdiği proje kapsamında yeniden canlandıran Kültür Bakanlığı İpek Dokuma Sanatçısı Tülay Genç, Defne Koza Evi’nde yetiştirdiği Sarı Koza için ipekböcekleri dut yapraklarıyla beslenmeye devam ediyor.

Sarı Koza üretimi için yoğun bir şekilde emek harcayan Kültür Bakanlığı İpek Dokuma Sanatçısı Tülay Genç, sarı kozaların elde edilebilmesi için ilkbahar aylarında taze dut yapraklarıyla beslediği Siyah Halkalı Sarı Koza İpekböceği her geçen gün büyüyerek belirginleşmeye başladı. Yaklaşık 45 gün sonra ortaya çıkacak olan Sarı Kozalardan elde edilecek olan Sarı İplik, İpek ürünlerinde kullanılacak.

Siyah Halkalı Sarı Koza İpekböceğinin 45 günlük bir zaman diliminde kozasını ördüğünü belirten Kültür Bakanlığı İpek Dokuma Sanatçısı ve Defne Koza Evi İpek Dokuma Ustası Tülay Genç, “Siyah Halkalı Sarı Koza İpekböceği taze dut yapraklarıyla beslenir. 35 gün yemek yer ve ardından 10 gün boyunca kendi kozasını örmeye başlar. 45 günün sonunda Sarı Koza meydana gelir. Sarı Koza’dan sonra ipliği çekilir ve daha sonra ipek ürünlerinin yapımında doğal sarı iplik olarak kullanılmaktadır.” dedi.