ŞİMDİ CEVİZ REÇELİ ZAMANI

  • Eklenme Tarihi :08.06.2022 | 11:01

Hatay yöresinin aranan ve en çok beğenilen; taze yeşil cevizden yapılan ve yapılması zahmetli bir süreç gerektiren, geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi tescil belgesi alınan ‘Ceviz Reçeli’ yapımına başlandı.

ŞİMDİ CEVİZ REÇELİ ZAMANI

Her yıl Haziran ayında cevizin çıktığını söyleyen Yusuf Amca’nın Sakızlı Dondurmaları İşletmecisi Tevfik Bilen, oldukça zahmetli bir şekilde yapılan ceviz reçeli yapımına başladıklarını kaydetti.

 

BOL BOL CEVİZ VAR

Soyulmasından, şekerle kanatılıp hazır hale gelmesine kadar yaklaşık 15 günlük bir zaman geçtiğini anlatan Bilen; “Ceviz her sene Haziran ayında çıkar, Belen’den toplarız. Bunun işleme süresi bir haftadır. Şimdi soyum işlemi başladı. Soyulduktan sonra tatlandıracağız ve diğer aşamalardan geçecek. Ceviz bol, diğer firmalar da başladı” dedi.

Soyma işlemini gerçekleştiren kadınlar da; “Şimdi cevizleri soyuyoruz, sonra 10 gün kadar suda bekletilecek, her gün suyu değiştirilerek, tatlandırılacak. 10 günden sonra haşlanacak. Kaynadıktan sonra şekerini koyup birkaç gün dinlendiriliyor. Her yıl geliyoruz. Çalışmak güzel bir şey bizim hoşumuza gidiyor” şeklinde konuştular. (Haber Merkezi)