SGK PRİM TEŞVİKİ YENİDEN VERİLSİN

  • Eklenme Tarihi :21.05.2022 | 11:22

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığına yazı yazarak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası prim teşvikinin yeniden verilmesini istedi.

SGK PRİM TEŞVİKİ YENİDEN VERİLSİN

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne, Gaziantep, Kilis ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odaları nezdinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığına yazı yazarak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası prim teşvikinin yeniden verilmesini istedi.

 

SGK Başkanlığına yazılan yazıda sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden uygulanacak 6 puanlık ilavenin prim teşvikinin 31 Aralık'ta sona erdiğini ifade eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, “İlgi yazımızla prim teşvikinin uzatılması hususunda Bakanlıklar nezdinde tarafımızca yazı yazılmış olup, talebimiz olumsuz değerlendirilmiştir. Mart 2011'de Suriye'de başlayan iç savaş neticesinde; Türkiye'nin Suriye'ye coğrafi yakınlığı sebebiyle göç süreçlerinden en fazla etkilenen sınır illerinden olan Gaziantep, Kilis, Hatay ve Şanlıurfa sosyal, kültürel, ekonomik olarak olumsuz yönde etkilenen ve sığınmacı nüfusunun toplam nüfusa oranının en yüksek olduğu iller arasında yer almakta olduğu bilinmektedir. Oda üyelerimizle yapılan istişare toplantısı neticesinde ilgili teşvikin uzatılmaması işletmeleri olumsuz etkilediği görülmüştür. Söz konusu teşvikin uygulandığı il ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi en düşük yerler olduğu, üretim ve istihdamın devamlılığını sağlamak için 6 puanlık teşvik süresinin uzatılması hususunda yardımlarınızı ve sürece katkılarınızı önemle arz ederim.” dedi. (Haber Merkezi)