SENA NUR KÖKLÜ’NÜN ADI ÖLÜMSÜZLEŞTİ

  • Eklenme Tarihi :27.05.2023 | 12:07

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Antakya’daki evlerinde hayatını kaybeden Sena Nur Köklü’nün adı, depremde hayatını kaybedenlerle birlikte İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ndeki İK204 Sınıfında yaşatılacak.

SENA NUR KÖKLÜ’NÜN ADI ÖLÜMSÜZLEŞTİ

6 Şubatta yaşanan ve yüzyılın felaketine neden olan depremde Antakya’daki evlerinde hayatını kaybeden Hataylı Sena Nur Köklü’nün ismi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde ölümsüzleştirildi.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ

Binlerce insanın hayatını kaybettiği deprem felaketinde Antakya’daki evinde Annesi ve kardeşi ile birlikte yaşamını yitiren İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Sena Nur Köklü’nün okuduğu Fakülte içerisinde bulanan İK204 Sınıfına adının verilmesi Fakülte yönetim kurulunca oy birliğiyle karar verildi.

Depremde hayatını kaybedenler Sena Nur Köklü’nün adının verildiği sınıfta bir anma programı düzenlendi. Programa katılan ve güçlükle konuşmaya çalışan Baba Halil Köklü, emeği geçen herkese teşekkür ederek “Beni o kadar mutlu ettiniz ki, sınıfa adını vermekle, yaşadığını hissettim. Sadece kızımı kaybetmedin, eşimi ve oğlumu da kaybettim, onlar kalbimdeler artık” dedi. 

UNUTMAYACAĞIZ

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yorgun da, bugün ülkede yaşanan acıyı bir daha yaşamak adına bir araya geldiklerini ifade ederek “O gerçekle yüzleşmek için buradayız. Gideni getirmek mümkün değil ama onların anılarını yaşatmak, bıraktığı izleri silmemek hepimize düşen bir sorumluluktur. Deprem bizim için, bu ülke için maalesef kaçınılmaz ama depremin ortaya çıkardığı, yaratacağı risklerden kurtulmamız mümkün. Bizim bir deprem kültürüne ihtiyacımız var. Öyle bir kültür olmalı ki, depremden önce, anında ve sonrasında ne yapmalıyız sorusuna bir cevabımız olsun. Bunun bir yaşam tarzı olmasına ihtiyaç var. Önlemek ödenekten her zaman ucuzdur, her zaman maliyeti düşüktür. Dolayısıyla önlemeyi esas alacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.    

HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEK

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise ateşin düştüğü yeri yaktığının altını çizerek “Bu vesileyle kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum. Babasının acısı büyük, ne kadar acınızı paylaşıyoruz desek de, bu acıyı tarif etmeyecektir. Aslında Sena Nur Köklü kızımızın ismi burada durduğu sürece amel defteri, etki alanı hep açık olacak ve dolayısıyla topluma hizmet etmeye devam edecek” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)