SAĞLIKTA ŞİDDET ARTIK SON BULMALI

  • Eklenme Tarihi :08.07.2022 | 10:58

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman, sağlıkta şiddetin sol bulmasını istedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET ARTIK SON BULMALI

Sağlıkta şiddet yasalarının yetersiz kaldığını belirten Kahraman, “Gün geçmiyor ki bu ülkenin herhangi yerinde bir sağlık çalışanı bir kendini bilmez tarafından katledilmesin. Yetersiz sağlık şiddet yasaları yüzünden daha nereye kadar bu iş böyle gidecek. Sağlıkta şiddetin son örneğini ne yazık ki Bugün Konya Şehir hastanesinde yaşanmıştır. Kardiyolog Uzman Doktor Ekrem Karakaya ve poliklinik sekreteri ve orada hasbel kader bulunan bir hasta yakını tarafından çok kez ateş edilerek vurularak şehit edildi.” dedi.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN NE İSTİYORSUNUZ?

Yaptığı yazılı açıklamasında, Doktor Karakaya’yı katleden kişinin başka bir hastanede çalıştığını belirten Kahraman, “Elini kolunu sallayarak hastanelere belindeki silahıyla giren katillerin bir sonraki hedefi acaba hangi sağlık çalışanı olacak? Hastanelerin Girişinde Neden Güvenlik Kontrolü Yapılmıyor? Bugün avmler dâhil birçok özel kuruluşa ve resmi kurumlara X-Ray cihazıyla yapılan kontrollerle girilmesine rağmen neden hastaneler için buna benzer bir tedbir alınmamaktadır? Olayın sonrasında kendisi de intihara kalkışan katil aynı hastanede beyin cerrahisi uzmanları tarafından ameliyata alınmış ve yaşatmaya çalışılmaktadır. Katilini bile yaşatmaya çalışan sağlık çalışanlarından ne istiyorsunuz?”

DAHA KAÇ SAĞLIK ÇALIŞANI ÖLMELİ?

“Toplumun her kesiminde artık sorunların şiddet bilinci ile çözüldüğü algısı yerleşmiş durumdadır ve tamamen bilinçli bir tercihtir. Bir an önce sağlıkta şiddete başvuran kişilerin toplumda tamamen izole edilmesi ve ücretsiz sağlıktan yararlanma haklarının elinden alınması gerekmektedir. Caydırıcı Cezalar İçin Daha Kaç Sağlık Çalışanının Ölmesi Gerekiyor?

Bugüne kadar katledilen tüm sağlık çalışanlarının vebali sadece bu zalim katillere değil gerekli yasal düzenlemeyi yapmayan kanun koyuculara da aittir. Toplumun her kesimi olarak bir an sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması konusunda ortak akıl ile hareket etmeliyiz.”

ARTIK YETER DİYORUZ

“Asıl işi insan sağlığı olan ve insanı yaşatmak olan sağlık çalışanlarının artık can güvenlikleri kalmamıştır. Bir an önce gerekli önlemler alınmazsa çok geçmez sağlık hizmeti verecek bir tane bile sağlık çalışanı bulamayacaksınız. Bugün Konya’ da katledilen Doktor Ekrem Karakaya ve poliklinik sekreteri arkadaşımıza Allah’tan rahmet dilerken tüm sağlık camiasına baş sağlığı diliyoruz.” dedi. (Haber Merkezi)