SAĞLIKLI ÇEVRE BARIŞ KOŞULLARINDA OLUŞUR

  • Eklenme Tarihi :01.09.2022 | 10:02

AÇKD Başkanı Nilgün Karasu, sağlıklı insanın ancak sağlıklı çevrede yaşayabileceğini, sağlıklı çevreninde Barış koşullarında oluşabileceğini bildirdi.

SAĞLIKLI ÇEVRE BARIŞ KOŞULLARINDA OLUŞUR

Karasu 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında, ülkemizde, dünya Barış Günü olarak kutlanan 1 Eylül’ de barışın egemen olduğu bir dünyada yaşamak istediklerini belirterek, “Barış hakkı, bir insan hakkıdır. İnsanlık tarihinin en kanlı savaşı olan İkinci Dünya Savaşı nedeniyle milyonlarca insan katledildi, soykırıma uğradı ve kentler yok edildi. Bu acıların bir daha yaşanmaması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1 Eylül tarihi 1981 yılında Dünya Barış Günü olarak ilan edildi.” dedi.

DÜNYADA SAVAŞLAR DEVAM EDİYOR

Büyük acılara neden olan savaşların üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, dünyanın değişik coğrafyalarında savaşların devam ettiğini belirten Karasu, “Etnik ve dini farklılıklar körüklenerek halklar kışkırtılmakta, birbirine düşman edilmekte insanların huzur ve barış içinde bir arada yaşama umutları yok edilmektedir.  Savaşa, her türlü şiddete, terör olaylarına karşı dayanışma içerisinde, barış-dostluk ortamının sürekliliğini sağlamak görevimizdir. Savaş en büyük insanlık suçu ve çevre kirliliğidir.”

ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İÇİNDE BİR ARADA YAŞAYABİLİRİZ

“İnsanlığın bugüne kadar yaşamış olduğu tüm acı olaylar bizlere; ırk, dil, din ve kültür farkı gözetmeden demokrasi, özgürlük ve barış içinde bir arada yaşanabileceğini ortaya koyuyor.  Ancak ne yazık ki savaşlar, çatışmalar, cinayetler ve tecavüzler hala yaşanmaya devam ederken bizler bu ortamda 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutlamaya çalışıyoruz. İçerisinde yaşadığımız coğrafyada eşit, özgür ve adil olarak birlikte yaşamak en temel insan hakkıdır. Bu nedenle dünyada var olan kaynakların doğru kullanılması, çocuklar, engelliler ve kadınlar başta olmak üzere geleceğimiz egemen ve gerici şoven bir kültürün insafına terk edilmemelidir.”

DEMOKRASİ İRADESİNE SAHİP ÇIKILMALI

“Savaşa karşı barışa, ölüme karşı yaşama sahip çıkıp, egemenlerin dünya halkları üzerinde uyguladıkları baskı, şiddet ve teröre karşı durup, halkın adaletli, barışçı ve demokratik iradesine sahip çıkılmalıdır. Demokrasi, yalnızca siyasi ve ekonomik hak ve çıkarlarımızın gelişmesi anlamına gelmemektedir. Çevre katliamlarına karşı mücadelenin güçlenmesi, temel sorunlarımızın kalıcı olarak çözülmesi, kadınlar üzerindeki her türlüden baskı ve şiddetin engellemesi için mücadele, savaş politikalarına karşı yürütülen mücadeleden ayrı değildir.”

YAŞAMI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk`ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi vazgeçilmez bir ilke olarak, 1 Eylül Dünya Barış Gününde savaşların olmadığı bir dünyada, mutluluğa, huzura, sevgiye, doğaya, insana, BARIŞ`a hep birlikte kucak açalım. 1 Eylül Dünya Barış Gününde ülkemizde ve bölgemizde doğamız  için, barış için ortak mücadele vurgusu yaparken, etnik kökeni, dili, dini ne olursa olsun bu güzel dünyayı paylaştığımız tüm halkların 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutluyoruz. Dünya Barış Gününde ve her gün savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunacağız ve savunmaya devam edeceğiz.” dedi. (Haber Merkezi)