Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Haaha Belgeseli Kanada'da

  • Eklenme Tarihi :16.08.2022 | 12:28

Hatay’ın kadîm geleneklerinden biri olan haahaları konu edinen ve Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından belgesel filmle olarak çekilen Hatay Haaları adlı belgesel, 19 Şubat 2023 tarihinde Kanada’da Available Light Film Festival’inde gösterilecek.

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Haaha Belgeseli Kanada'da

Yapımına 2020 yılında başlanan ve Antakya, Samandağı, Altınözü, İskenderun, Yayladağı ilçelerinde yapılan çekimlerde, Hatay’ın en eski geleneklerinden olan haahanın tarihsel ve antroplojik özellikleriyle ortaya konduğu ve değişik dillerde haaha örneklerinin yansıtıldığı belirtildi.

 

Hatay ve çevresinde yaşayan yöre halkı tarafından binlerce yıldır Arapça, Türkçe, Ermenice, Süryanice gibi dillerde, düğünü veya kınayı kutlamak, evi veya yemeği kutsamak, misafiri onore etmek, gençleri askere uğurlamak gibi amaçlarla, dörtlükler halinde söylenen haahaların, tüm yönleriyle belgeselde ele alındığı bildirildi. Hatay’ın pek çok geleneksel değerini filmle belgeleyen Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, sözlü kültürü belgelemenin zorluğuna rağmen 2 yıl boyunca Hatay hahaları üzerinde titizlikle çalıştığı ve önce bilimsel veri oluşturup ardından konuyu belgelediği öğrenildi.  

Hatay’ın değişik yörelerinde yaşayan haahacılarıla yapılan görüşmeler ve haahalamalarla oluşan filmde Prof. Dr. Osman Biçer, Dr. Öğr. Üyesi Tülay Atay, Dr. Öğr. Üyesi Nil Çokluk, Doç. Dr. Yusuf Okşar, Cafer Yaylacı, Betül Çam, Ayşegül Özal gibi isimlerin koordinatörlük yaptığı, Prof. Dr. Bülent Arı ve Gazeteci yazar Mithat Kalaycıoğlu’nun eserlerinden yararlanıldığı, Bülent Ateş’in filmin müziklerini yaptığı, Murat Çam’ın kurgu operatörü olarak görev aldığı belirtildi. 

Kanada’nın saygın film festivallerinden biri olan Available Light Film Festivali’nde, özellikle yöresel özgün konularla ilgili filmlerin gösterildiği ve lokal konuların daha çok ilgi gördüğü dile getirildi.

Daha önceki yıllarda da farklı çalışmalarla İngiltere’den Japonya’ya, Arjantin’den Avustralya’ya kadar çok sayıda festivale katılan Prof. Cereci’nin, yine özgün kültürel çalışmalarla İngiltere, Avusturya, Hindistan gibi ülkelerde ödüller aldığı belirtildi. Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, Türkçe, İngilizce ve Almanca yazdığı 34 kitabın yanı sıra, yönettiği 30a yakın belgesel filmle 60tan fazla ülkede film festivallerine katıldığı öğrenildi. (Haber Merkezi)