Prof. Dr. Sedat Cereci’den Belgesel Yapımı Kitabı

  • Eklenme Tarihi :24.05.2022 | 12:01

İletişim konusundaki kuramsal çalışmalarını ve film çekimlerini 40 yıldır sürdüren Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Belgesel Yapımı adlı kitabı Mayıs ayında yayınlandı.

Prof. Dr. Sedat Cereci’den Belgesel Yapımı Kitabı

Doktora çalışmasını belgesel film konusunda yapan ve 1992 yılından bu yana 30 civarında belgesel film çeken Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, belgesel filmin yapım tekniğini ele aldığı kitabında belgesel deneyimlerine de yer verdiği öğrenildi. Daha önce yazdığı iletişim konulu kitaplarından sonra Cereci’nin 34. kitabı olan Belgesel Yapımı’nda,  Belgesel fikrinden belgesel modlarına, belgeselin gerçekliğinden belgeselde danışman etkisine kadar belgeselle ilgili tüm başlıkların yer aldığı bildirildi.

Belgeselde estetik, belgesel yönetmenliği, drama belgesel, belgeselde makro çekim gibi başlıkları da kapsayan çalışmada ünlü modern belgesellere ve biyografi belgesellerine de yer verildiği belirtildi. Çoğunlukla tarih ve kültür belgeselleri çeken Prof. Cereci’nin kitabında, doğa belgeselleri, bilim belgeselleri, demografi belgeselleri gibi türlerin de ayrıntılarıyla açıklandığı dile getirildi. 

Belgeselin son yıllarda neden çok ilgi gördüğünü de açıklayan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, kitabın önsözünde “Belgesel film uzmanı Klaus Stanjek'e göre belgeseller, çağdaş tarih arşivleridir ve belgeselin cazibesi, onun popüler formatlarla tarihi olayları, kültürleri ve kişileri yeniden yaratmasında gizlidir. Cazibe, belgeselin geçmişin gizemini ortaya çıkarmasındadır. Belgesel, tam da John Grierson’un dediği gibi, gerçekleri yeniden yaratan türdür. İnsanlar, geçmişte yitip giden değerlerine, belgeselin cazibesiyle erişmektedir” şeklinde açıklama yaptığı öğrenildi.

Akademik kariyeri boyunca Türkçenin dışında Almanca ve İngilizce makaleler ve kitaplar yazan Prof. Cereci’nin, İngilizce, Arapça, Süryanice ve Kürtçe belgeseller çektiği, yönettiği belgesellerle 70ten fazla ülkede film festivallerine katılığı bildirildi. Prof. Dr. Sedat Cereci’nin çektiği belgesellerle, yut içinde ve yurt dışında çok sayıda ödül aldığı öğrenildi. (TALİP KÖLEOĞLU)