PERSONELE UZMANLIK VERİLMELİ!

  • Eklenme Tarihi :18.11.2022 | 13:45
  • Muhabir :

Büro Memur-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Özkan Aslan, EYT ile ilgili yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili verilen Kanun teklifine çalışan personele uzmanlık verilmesinin de eklenmesini istedi.

PERSONELE UZMANLIK VERİLMELİ!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, yurt içinde 86 milyon, yurt dışında ise 6 milyon vatandaşa Sosyal Güvenlik hizmeti verdiğini belirten Aslan, “Bu sayıya 4 milyonun üzerindeki vatansız ve sığınmacı da eklendiğinde toplamda 96 milyon kişi SGK’dan hizmet almaktadır. Beşikten mezara kadar çalışmak” tanımın karşılık bulduğu SGK’da, Sigortalı, Bağ-Kur ve GSS tescil hizmeti, Sağlık güvencesi ve aktivasyon işlemleri, Emekli, dul ve yetim aylığı ile iş kazası geliri bağlanması, Doğum, askerlik ve yurtdışındaki sürelerin borçlanma işlemleri, Doğum, istirahat ve emzirme ödemeleri, Yurt dışı ilaç temini, tıbbi cihaz temini ve cihazların bakım ve onarım hizmeti,  Eczane, medikal ürün işletmeleri ile optisyen ödemeleri, Hastane ve tıp merkezleri ödemeleri ile bu kurumların denetimleri, İşveren tescili, işveren prim borcunun takibi ve tahsili,  Kurum alacağı olan, icraya düşmüş borçların takip ve tahsil işlemi, Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında toplumun bilgilendirilmesi ve denetim işlerinin yürütülmesi, Yurt dışındaki Türklerin sigorta ve emeklilik işlemleri,  Ve kurumun taraf olduğu konularda hukuk hizmeti gibi işlemler yürütülmektedir.” dedi.

BU İŞLERİ 27 BİN MEMUR YAPIYOR

Bu işleri taşra ve merkezde görev alan 27 bin memurun eliyle yapıldığını belirten Aslan, “ Türkiye ile emsal nüfusa sahip Almanya’da ise sosyal güvenlik hizmetleri 55 bin çalışan ile yürütülmektedir. Üstelik Almanya’da bu hizmetler Türkiye’deki kadar kapsayıcı ve yoğun değildir. SGK’nın Mevzuat yükü oldukça ağırdır. Bu nedenle kurum çalışanları Hükümetlerin ürettiği sosyal politikalardan ve seçim vaatlerinden doğrudan etkilenmektedir.”

ÇALIŞANLAR EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR

“Bu kapsamda, 3600 Ek gösterge düzenlemesi, sözleşmelilerin kadroya geçişi, EYT düzenlemesi, yakın zamanda çıkması beklenen prim borç ve alacaklarının yapılandırılması, işlemleri ile SGK çalışanlarının iş yoğunluğu daha da artacaktır. Bakanlık verilerine göre EYT kapsamına giren 6 milyon civarında vatandaşımız söz konusu iken toplamda 20 milyonun üzerinde vatandaşımızın EYT için SGK Müdürlüklerine başvurması beklenmektedir. Bu ve benzeri iş yoğunluklarına rağmen çalışanlar emeğinin karşılığını alamamaktadır.” dedi.

YAPILMASI GEREKENLERİ SIRALADI

Kurum çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için, yapılması gerekenleri de sıralayan aslan, “İl Sosyal Sigorta Uzmanı kadro ve statüsü ihdası, Sosyal Güvenlik Tazminatı ile mümkündür.  Çalışanların emeklerinin karşılığı olan ücreti alabilmesi için, EYT ile ilgili yapılacak yasal düzenlemede verilen Kanun teklifinin çalışan personele uzmanlık verilmesi de eklenmesini, bu iş yoğunluğu döneminde, gece gündüz, hafta içi - hafta sonu demeden çalışacak SGK personeline ek ödeme oranının 50 puan artırımlı olarak ödenmesinin madde metnine eklenmesini,  Kurum çalışanları adına talep ediyoruz.” dedi.