PANDEMİ SONRASI BİNLERCE DİŞHEKİMİ İSTANBULDAYDI!

  • Eklenme Tarihi :16.09.2022 | 10:06

TDB tarafından her yıl düzenlenen uluslar arası Dişhekimliği Kongresi’nin 26.sı 8-11 eylül 2022 tarihlerinde İstanbul’da İstanbul diş hekimleri odasının organizasyonuyla gerçekleşti.

PANDEMİ SONRASI BİNLERCE DİŞHEKİMİ İSTANBULDAYDI!

Dünyanın en saygın ve prestijli kongreleri arasında gösterilen Türk Dişhekimleri Birliği Kongresi’ne, Dünya Dişhekimleri Birliği Başkanı,Avrupa Dişhekimleri Birliği Başkanı,Avrupa ve Asya’dan bir çok ülkenin Başkan ve Yöneticileri katıldı. Kongrenin 05 Eylül Pazar günü başlayan Meslek Sorunları Sempozyumunda Hatay Diş Hekimleri Odasını Başkan Nebil Seyfettin, Genel Sekreteri Davut Akemoğlu ve Yönetim Kurulu Üyemiz Burhan Mansuroğlu temsil ettiler. İlk iki gün serbest ve kamuda çalışan diş hekimlerinin, fakültelerimizdeki akademisyenlerimizin sorunları tartışılarak çözümleri arandı. Ayrıca 5 çalışma grubu oluşturuldu. TDB 26. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi Meslek Sorunları Sempozyumu Dişhekimliği Mesleğinin Geleceği Çalıştayı Çalışma Gruplarına seçilen Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin temsil ederek mesleğimizin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili güncel değişim ve yaklaşım konularını da değerlendirdiler.

TDB Merkez Yönetim Kurulu ve 38 Oda Yöneticisinin katılımıyla başlayan Meslek Sorunları Sempozyumunda aşağıdaki gündem maddeleri görüşüldü : TDB Kongre ve Fuar Yönetmeliğinin (Taslak) Görüşülmesi, TDB Akademi Çalışmalarının Değerlendirilmesi, Odalarımızdan Gelen Gündem Önerilerinin Değerlendirilmesi ve MSS "Dişhekimliği Mesleğinin Geleceği Çalıştayı" Raporlarının Görüşülmesi.

İlki 1991 yılında düzenlenen Uluslararası Dişhekimliği Kongresi her yıl düzenli olarak devam etmekteydi. Ancak pandemi sürecinde bu buluşmalara 3 yıl ara verilmişti. Pandemi nedeniyle verilen 3 senelik aranın ardından kongre İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenmeye başlandı. Bilimsel gelişmeler ve teknolojik yeniliklerin konuşulduğu kongrede aynı zamanda fuar alanı da oluşturuldu. Oluşturulan fuar alanında diş hekimleri yeni nesil ekipmanları inceledi. Kongre bilimsel programı kapsamında 95 konferans, 10 panel ve 14 kursta,  alanlarında uzman çok değerli 28'i yabancı 160 bilim insanının görev aldı. Ayrıca 675 bildiri sözlü bildiri ve poster sunumları gerçekleştirildi. Ağız ve diş sağlığı endüstrisi ve dişhekimliği malzeme üretimi, ithalat ve satışını yapan 134 firmanın  katılımıyla yaklaşık 5000 m2 alanda kurulu Expodental 2022 Fuarı, 8-11 Eylül 2022 tarihleri arasında 4 gün boyunca açık kaldı. Cazip fiyatlarıyla son teknoloji ürünleri Diş Hekimleri ile buluştu.

 

Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI)  Başkanı İhsane Ben Yahya da yaptığı konuşmada;  “Değerli arkadaşlar ve meslektaşlar, Bugün bu ilham verici ve ödüllendirici toplantıyı kapatırken, Sayın Başkan A.Tarık İşmen ve Türk Dişhekimleri Birliği’ne ülkedeki ağız-diş sağlığı mücadelesini daha ileri saflara taşımak için bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ederim. Sizinle birlikte İstanbul’da olmak büyük bir zevk ve samimi konukseverliğini için minnettarım. Resmi sıfatım, FDI Başkanı olarak bu kongrenin bir parçası olmak gerçekten büyük bir onur ve zevktir. Bu etkinlik pek çok meslektaş ve mevkidaşımla  bir araya gelerek bağlarımı kuvvetlendirmek için mükemmel bir fırsattı. Ağız-Diş Sağlığı okur yazarlığı ve mesleklerarası ortaklık konuları da dahil olmak üzere, bazı önemli konulara değindiğim Mesleklerarası  FDI’ın Ağız-Diş Sağlığı Tanımı Işığında Tıp-Ağız Sağlığı ve Mesleklerarası Ortaklık Panel tartışmasına katılabildiğim için büyük memnuniyet duydum. Ayrıca, Türk Dişhekimliği Birliği’nin 9. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birliği İşbirliği Platformu için Türkiye’de bulanan Komşu Ülkeler Başkanlarıyla buluşma şansına eriştim. Bu ekinlik, ağız-diş sağlığı gündeminin bölgede nasıl bir gelişim gösterdiğini gözlemlemek için eşsiz bir fırsattı ve bana dünyayı  ağız-diş sağlığına  kavuşturabilmek için FDI’ın gelecekte ki eylemlerinin, bu uğurda daha fazla destek sunabilmek için nasıl şekillendirilmesi gerektiği konusunda kıymetli öngörüler kazandırdı.  FDI adına, böylesi başarılı bir Kongre düzenledikleri için Türk Dişhekimleri Birliği’ne en içten teşekkürlerimi ve tebriklerimi iletmek istiyorum. Sizin gibi bir üyeye sahip olmakla iftihar ediyoruz ve yaptığınız mükemmel işleri takdirle karşılıyoruz.  Teşekkürler.” dedi.

Kongre ile ilgili konuşan Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Tarık İşmen, “Son kongremizi 2019 yılının mart ayında gerçekleştirmiştik. Pandeminin başlangıcı olarak kabul edilen 2020 yılından sonra kongre ve toplantılarımız yarım kaldı. Pandemi dünya çapında etkilerini yavaş yavaş azaltmaya başlayınca bu kongrenin yapılabilirliği ortaya çıktı. Bu kongre dünyada gelinen noktada mesleğimiz alanındaki gelişmeleri gördüğümüz ve sosyalleştiğimiz bir zaman dilimi. Ülkenin farklı bölgelerinden 6000'e yakın meslektaşımız burada. Yaklaşık 30 ülkenin birlik başkanı burada. Dünya Dişhekimleri Birliği Başkanı İhsane burada. Türkiye tüm dünya için aslında bir mücevher taşı noktasında. İstanbul da bu taşın en önemli yeri. Çünkü sosyal yaşantısı ve kongrelerinin gelişmişliği açısından bu iş için en uygun alan olarak görülüyor. Bizim şu andaki en büyük hedefimiz 2013'te gerçekleştirdiğimiz Dünya Dişhekimleri Kongresini 2025'te tekrar ülkemizde gerçekleşmesini sağlamak” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından diş hekimlerine ödülleri verildi.

Kongreye katılan Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, “Dişhekimlerinin uluslararası kongreleri hem Türkiye, hem Ortadoğu hem de dünyada en saygın kongrelerden biri. Bu kongre yaklaşık olarak 30 yıldan beri yapılıyor. Pandemiden dolayı 3 yıldır ara verilmişti. Pandeminin bizde bıraktığı izlerden sonra çok ciddi ilgi duyulan ve yeni mezun meslektaşlarımızla bir arada olduğumuz önemli bir kongrenin içerisindeyiz. Bir de 2023 cumhuriyetimizin 100. yılı ve bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Bu özel yılımızda Türkiye'nin her yerinde bilimsel toplantılar, önemli etkinlikler ve çalışmalar yapacağız” dedi.

Türkiye Dişhekimleri Birliği Merkez Denetleme Üyesi Mithat Baklacı, “Eğitim her yaşta olduğu için bu dönemler de bilgilerimizi tazelemek adına büyük bir fırsat. 150'ye yakın hocamız son gelişmeleri burada bize anlatacak. Pandemiden sonraki ilk kongremiz. Beraber okuduğumuz arkadaşlarımızı tekrar görme ve buluşma noktası da oluyor. Aynı zamanda sosyal bir program da oluyor. Eşlerimiz İstanbul'u gezerken biz de burada bilgilerimizi tazeliyoruz. Fuarlar malzeme temini ve yeni çıkan malzemelerin tanıtımı açısından da bir fırsat. Mesleğimize katkı sağlayan önemli bir etkinlik” dedi. Kongrenin 08-11 Eylül tarihleri arasındaki Bilimsel bölümüne Hatay’dan 75 dişhekimi katıldı. (Haber Merkezi)