OKULLARDA DEPREM EĞİTİMİ VERİLECEK

  • Eklenme Tarihi :31.10.2023 | 14:54
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

OKULLARDA DEPREM EĞİTİMİ VERİLECEK

Öğrencilerin ve velilerinin sağlık konusundaki farkındalıklarının artması ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi amacıyla Roche Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından hayata geçirilen “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesinin üçüncü dönemi tamamlandı.

 

Şirket açıklamasına göre, bu dönemde Adana ve Ankara'daki 4 devlet okulunda 7. sınıf öğrenimlerine devam eden 261 öğrenci ve velilerinden oluşan 134 katılımcıya, çevrim içi eğitimler düzenlendi. Dönemin tamamlanmasıyla, 3 yıldır başarıyla devam eden proje kapsamında 1.420 öğrenci ve 569 veliye ulaşıldı. Spor, stres yönetimi ve kişisel hijyen gibi konulardaki eğitimlerin yanı sıra iklim okuryazarlığı eğitimi ile katılımcıların iklim krizi ve çevre konusunda bilinçlenmeleri sağlandı. Ayrıca, 6 Şubat'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında dönem eğitimlerine "Afet Sonrası Psikolojik İyilik Halini Destekleme Eğitimi" de eklendi. Projenin sosyal etkisini ölçmek üzere eğitimlerin öncesi ve sonrasında, projeye katılan öğrenci ve velilere anketler uygulandı. Anket sonuçlarına göre, sağlığı korumak ve hastalıkları önlemek için yaptırılabilecek sağlık kontrolleri hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olduğunu düşünen öğrencilerin oranı yüzde 71,2'den 73,2'ye yükseldi. Sağlıklı beslenme konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 85'ten 86,2'ye çıktı. Öğrencilerin kaygı kontrolü konusundaki bilinç düzeyi yüzde 61,3'ten 63,8'e yükseldi. Eğitimler sayesinde, nadir bir hastalığa sahip olan arkadaşlarına nasıl davranacağını bilen öğrencilerin oranı yüzde 83,9'dan 90,5'e çıktı. Eğitimler sonrasında sporu çocuklarının hayatlarına katmak isteyen velilerin oranı yüzde 80,5'ten 89,1'e yükseldi. Eğitimler öncesinde iklim değişikliği ve iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olduğunu düşünen velilerin oranı yüzde 78,6'dan 79,6'ya çıktı.

"SAĞLIK BİLİNCİNİ ARTIRMADA ÖNEMLİ YOL KAT ETTİK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Natasa Klicko, "Eğitimle Sağlıklı Gelecek" projesinin üçüncü dönemini tamamlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, "3 yılda bu proje ile sağlık bilincini artırmada çok önemli yol kat ettik. Öğrencilerin sosyal, fiziksel, zihinsel ve çevresel sağlık konularında farkındalıklarını artırmalarını sağladık. Velilere çocuklarının sağlığına destek olmaları konusunda rehberlik ettik. Katılımcıların olumlu geri dönüşleri bizlere doğru yolda olduğumuzu gösterdi ve projenin devamını sağlamak için bizi yüreklendirdi. Gelecekte daha fazla öğrenciye ve veliye ulaşarak eğitimlerimizi çeşitlendirmeyi ve toplum sağlığını güçlendirmeyi hedefliyoruz." ifadesini kullandı. Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü, Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı Jordi Fernandez Capo ise Roche Türkiye olarak, sağlık hizmetlerinin ötesinde, eğitim gibi önemli alanlarda da katkı sağlama sorumluluklarının bilincinde olduklarını ifade etti. Eğitim alanında sürdürülebilir etki yaratma konusunda kararlı olduklarını aktaran Capo, "TED ile birlikte 2020 yılında hayata geçirdiğimiz Eğitimle Sağlıklı Gelecek projesi kapsamında bugüne kadar önemli adımlar attık ve genç nesillerin sağlık bilinci konusunda bir fark yaratmayı hedefledik. Projenin üç dönemi boyunca öğrencilerimizi sağlıklı yaşam alışkanlıkları konusunda bilgilendirdik ve bu konuda onlara destek olduk. Aynı zamanda velilere de çocuklarının bedensel, ruhsal ve zihinsel sağlığı konusunda rehberlik ettik. Sağlıklı bir toplumun temel taşı olan sağlıklı genç nesiller yetiştirilmesine Roche Türkiye olarak katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

PEHLİVANOĞLU: AMAÇ SÜRDÜRÜLEBİLİR EĞİTİM

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da çocuklara adil, kapsayıcı ve nitelikli bir eğitim sunma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Eğitimin toplumun dayanıklılığını ve iyileştirici gücünü vurgulamak için çaba sarf ederken, Roche Türkiye ile yaptıkları ortak projelerden büyük mutluluk duyduklarını vurgulayan Pehlivanoğlu, şunları kaydetti: "2020 yılından bu yana devam ettirdiğimiz Eğitimle Sağlıklı Gelecek projesinin çıktılarını görmek ve burslu öğrencilerimize ve ailelerine katkıda bulunmak bizim için değerli. 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketi sonrası psikolojik destek eğitimleri gibi yeni içeriklerle öğrencilere ve ailelere destek olmaya çalıştık. Ayrıca, depremde ebeveynlerini kaybeden öğrenciler için 8 yıl sürecek bir burs programı başlattık. Roche Türkiye ile Eğitimle Sağlıklı Gelecek projesiyle başlayan iş birliğimiz deprem sonrası oluşturulan burs projesinde de devam ediyor. Gelecekte daha fazla öğrenciyi aydınlatmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz."