MKÜ: FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

  • Eklenme Tarihi :16.10.2023 | 14:48
  • Muhabir :SELVİ KADIOĞLU

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Senatosu, Filistin halkının yanında olduklarını açıkladı.

MKÜ: FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Senato yaptığı yazılı açıklamasında, “İsrail tarafından günümüze kadar sistematik bir şekilde Filistin’e yönelik gerçekleştirilen işgal ve zulüm son günlerde trajik bir hal almakta ve bu durum insanlık adına derin bir üzüntü ve endişe oluşturmaktadır.

 

İsrail’in ölçüsüz ve hedef gözetmeksizin yapmış olduğu hava saldırıları sonucunda başta kadınlar, çocuklar ve bebekler olmak üzere binlerce masum sivil şehit edilmektedir. Ayrıca, insan yaşamının devamı için şart olan su, gıda ve sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçların sağlanması engellenmektedir. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi (1948) ve Cenevre Sözleşmesi’ne (1949) göre İsrail büyük bir insanlık ve savaş suçu işlemektedir.

İsrail’in insan haklarına aykırı bu sınır tanımaz eylemlerinin, Birleşmiş Milletler, diğer uluslararası örgütler ile dünya kamuoyu tarafından da görülmesi ve gereğinin yapılması temennisiyle; Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi olarak Gazze’deki mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu ve İsrail’in yapmış olduğu bu zulmü lanetlediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.” dedi.