MİLLETİN TANKLARIN ÖNÜNE YATACAĞINI HESAP EDEMEDİLER

  • Eklenme Tarihi :18.07.2022 | 10:58

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Hatay protokolü halkla meydanda buluştu.

MİLLETİN TANKLARIN ÖNÜNE YATACAĞINI HESAP EDEMEDİLER

Antakya Milli İrade Parkında gerçekleşen buluşma Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden buluşmada konuşan Hatay Valisi Rahme Doğan, bir 15 Temmuz akşamında yine meydanlarda olduklarını söyledi.

Yine böyle bir Cuma akşamında hain pusuyu kuranların Türk milletinin cesaretini, ferasetini, yürekliliğini hesaplayamadıklarını belirten Vali Doğan, “Tamda bu saatlerde, birileri plan kurmuştu. Herkesin bir planı var ancak Allah’ın da bir planı var. Bu milletin evlatları tarih boyunca çeşitli badireler atlattı. Savaşlar gördü ihanetler gördü. Ama bu başkaydı. İçimizden birileri bize silah doğrultmuştu. Yıllardır besleyip büyüttüğümüz, sureti haktan gözüküp bize ihanet eden bir çetenin pususuydu.” dedi.

Ama bu çetenin hesaplarında olmayan bir şey olduğunu belirterek, “Yüzyıl önce millet diz çöktüğünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu milleti ayağa kaldırıp, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduğu gibi tam 100 yıl sonra yine bu milletin bağrından yetişmiş bir yiğit Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine millet pusu kuranlara karşı meydanlara sokaklara çıktı. Tanklara toplara direnerek o gece ders verilmesi gerekenlere gerekli dersi verdi. Bu milletin evlatlarının sokaklara çıkacaklarını hesaplayamamışlardı. Tankların önüne yatacaklarını, topların önünde duracaklarını hesap edemediler. Hatta sosyal medyada bazı basın organlarında bu olayı hayretle karşılamışlardı.

Normalde Türkiye’de darbe olduğunda vatandaş itaat eder, evine çekilir ve ne olacağını beklerdi. oysa o gece bu şekilde olmuyordu. Bir tuhaflık vardı. Millet sokaklara, meydanlara çıkmıştı. Darbenin nereden geldiğini anlamak çok zor değil. Darbe Fetullahçı Terör Örgütü’nün elamanları tarafından yapılan bir darbeydi. Ve bunu anlar anlamaz sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine  millet meydanlarda toplandı ve darbe püskürtüldü. 251 tane şehidimiz var. Rabbim onlara gani gani rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Ömer Halis Demir, yiğit kahraman, Türk evladı. Meclisin önünde, Boğaziçi köprüsünde, saraçhanede ve Türkiye’nin her tarafında aslında benzer yürekler vardı. Hepsinin gözlerine baktığınızda aynı cesareti görebiliyorsunuz.Hepsi aslında ölümü göze alarak meydanlara çıkmıştı. Bin hem şehitlerimize hemde o gece meydanlara çıkan tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.Allah onlardan razı olsun. Bu törenleri, bu anmaları asla ihmal etmemek lazım. Birileri Fetullahçı terör örgütünü unutturmaya, bu hadiseyi basit bir durummuş gibi anlatıyor olabilirler. Biz milletin asil evlatları olarak bugünü bu geceyi asla unutmayacağız.” diye konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya günün anlam ve önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Vekili Özkaya konuşmasında, “Bugün buraya milletimizin bu demokrasi zaferini kutlamak, hüzün ve gururun aynı anda yaşandığı fedakarlıkları unutmamak için toplanmış bulunmaktayız. Milletçe birbirimize güvenerek, ülkemizi ve milletimizi severek, tarihimize, kültürümüze ve ortak değerlerimize sahip çıkarak terörün, hain odakların her zaman üstesinden geldik.” dedi.

Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Bu meydanda 6 yıldır şehitlerimizi ve gazilerimizi anıyor, bu önemli günü de hep birlikte kutluyoruz. Türk tarihine baktığımızda, zorlu süreçler sonucunda elde edilen kazanımları hep zaferlerle kutlamışızdır. Alparslan’ın Malazgirt zaferi, Fatih’in İstanbul fethi, Çanakkale zaferi gibi önemli günleri bugün hala Türkiye’nin dört bir yanında aynı zafer coşkusuyla kutluyoruz. Büyük bir emperyalist oyunun maşası olanları milletimiz ve güvenlik güçlerimizle birlikte alt ettiğimiz 15 Temmuz’da Türk milleti için bir zaferdir, bir kazanımdır bugünü de hep birlikte anacağız.” dedi.

Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, “Bugün burada şanlı mücadelemizin yıldönümü münasebetiyle hep birlikteyiz. 6 yıl önce tam da burada günlerce, haftalarca, aylarca sizlerle beraber demokrasi nöbetleri tuttuk. Hainlerin, ihanet dolu tezgahlarıyla ülkemizi parçalamak istedikleri o gün büyük mücadeleler, şanlı bir direniş yaşandı. Ben buradan kuzeye, doğuya, güneye, batıya, tüm dünyaya seslenmek istiyorum. Ne bu aziz milletimizin şanlı direnişini unutacağız, ne de o hainlerin kanlı darbe girişimini unutturacağız.” dedi.

Hatay Milletvekili TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, “Bu mübarek günde sizlerin uzaktan, yakından teşrifleriniz çok önemli. Bu katılım aslında darbeci hainlere karşı, emperyalistlerle iş birliği yapan mihraklara karşı Hatay’ın en büyük cevabıdır. Bundan 6 yıl önce içimizdeki hainler, işbirlikçiler Türkiye Cumhuriyeti Devletine, özgürlüğümüze, demokrasimize, TBMM’ye, şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı bir darbe girişiminde bulundular. Aziz milletimiz meydanlara çıkarak tanklara, uçaklara ve TSK’nın üniformasını giyen o çetecilere karşı bir mücadele ortaya koydular. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile 85 milyon vatandaşımız hürriyetine sahip çıktı. Türkiye düşmanlarına Hatay’dan seslenmek istiyoruz, Hatay burada, aziz milletimiz burada aynı kararlılıkla, mücadele azmimizle ezan susmasın, bayrak inmesin, hürriyetimize kimse dokunmasın, TBMM’yi kimse bombalamasın diye yine vatan, bayrak, demokrasi nöbetindeyiz. Darbecileri kimse hatırlamıyor, fakat Ömer Halisdemir gibi bir kahramanı bütün Türk milleti hatırlıyor ve onu şeref levhası olarak başımızın üstünde taşıyoruz.” dedi.

Vali Doğan’ın yaptığı konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesajı dikkatle izlendi. Video mesajın ardından Medeniyetler korosu sahne aldı. Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunduğu gecede, Antakya Belediyesi hain darbe girişiminde hayatını kaybeden 251 şehit için vatandaşlara helva dağıttı. Hatay’da saatler 00:13’ü gösterdiğinde sela okundu. Okunan sela ile Hatay’da sabah ezanına kadar süren demokrasi nöbeti başladı. Ülkeyi ele geçirmek isteyen hainlere karşı canını siper ederek tarihin akışını değiştiren aziz milletimiz ilk günkü heyecanla ellerinde Türk bayrakları yüreğindeki vatan sevgisi ve göğsündeki iman aşkıyla güçlü bir birlik mesajı verdiği etkinliğe, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Sabahat Özgürsoy Çelik, Lütfi Kaşıkçı, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Garnizon Komutanı Albay Halit Erbaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taceddin Pınar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İlçe Belediye Başkanları, Kurum İl Müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, aziz şehitlerimizin yakınları, kahraman gazilerimiz ve çok sayıda Hataylı hemşehrimiz katıldı. (Haber Merkezi)