Mecliste künefe lansmanı

  • Eklenme Tarihi :25.11.2022 | 10:24

ANTAKYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Türkiye Büyük Millet Meclisinde künefe lansmanı gerçekleştirdi.

Mecliste künefe lansmanı

Lansmana Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ak Parti Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, CHP Milletvekili Serkan Topal, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve davetliler katıldı.

Lansmanda konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, yaklaşık beş gün önce Avrupa Birliği resmi gazetesinde Antakya künefesinin askıya çıktığını belirterek, "Askı süresi üç aydır. Askı sürecinde itiraz olmaması halinde Antakya Künefesinin uluslararası tescil tamamlanmış olacak. Avrupa Birliği tescili tamamlanmış durumdadır" dedi.

DÜNYANIN GASTRONOMİ BAŞKENTİ HATAY’DIR

AK Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman, dünyanın gastronomi başkentinin Hatay olduğunu belirterek, "Dünya bir ev olsaydı, bunun mutfağı Hatay olurdu diyoruz. Hatay UNESCO tarafından gastronomi alanında marka şehirlerden bir tanesidir" şeklinde konuştu.

CHP Hatay milletvekili Serkan Topal, Hatay'ın sadece gastronominin başkenti olmadığını söyleyerek, " Türkiye'nin başkenti, Ankara'dır ama dünyanın başkenti Hatay'dır. Bu yüzden buradan sadece künefeyi değil, güzelliklerini, doğasını, insanlarını bütün Türkiye'nin Hatay'a gelip tanımasını istiyoruz" diye konuştu.

KÜNEFE İKRAMINI YAYMAN YAPTI

Yapılan konuşmaların ardından mecliste hazırlanan künefenin şerbetini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hatay Milletvekilleri ile birlikte döktü. Hazırlanan künefeyi ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, kendi elleriyle milletvekillerine ve lansmana katılan gazetecilere dağıttı.