MALİYET AÇISINDAN DAHA RAHAT

  • Eklenme Tarihi :19.05.2023 | 13:03

Karadeniz Tahıl Koridoru çeşitli defalar uzatılmıştı.

MALİYET AÇISINDAN DAHA RAHAT

Ülkemizin ara bulucuğuyla anlaşmanın süresi 2 ay daha uzatıldı. Küresel gıda tedarik zincirlerinin kesintisiz işlemesi, özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerin tahıla ulaşımının kolaylaştırılması bakımından önemli bir adım. Tahıl koridoru, savaşın ilk dönemlerindeki gibi tahıl koridorunun olmaması ya da daha sonra kapanma riskinin yarattığı endişenin fiyatlara yansımasını beklemiyorduk. Çünkü piyasanın beklentisi de anlaşmanın uzatılacağı yönündeydi. Dünyada 2023/24 sezonu için 787 milyon ton üretim, 794 milyon ton tüketim beklentisi bulunuyor. Ukrayna, tahıl koridoruyla 30,2 milyon tonluk tahılı tüm dünyaya ulaştırdı. Ancak ağustos-eylül dönemlerinde Ukrayna’nın ihracatı açısından koridor daha önemli bir hale gelecek.

Tahıl koridoru bugüne kadar üç kere uzatıldı. Ancak son uzatmada, Rusya sadece 60 gün olarak uzatmanın yapılmasında ısrarlıydı. Rusya’nın kendi tahılını ihracatını kolaylaştırmak için taleplerinin karşılanmaması nedeniyle, her tahıl koridoru uzatmasında koridor ilişkin şartları daha da ağırlaştırmakta. Çünkü Rusya geçtiğimiz sezon çok yüksek bir buğday üretimi gerçekleştirdi, bu nedenle dünya pazarlarına olan ihracatını artırmak istiyor. Bu noktada koridoru kapatarak veya yavaşlatarak Ukrayna’nın rekabetini engellemek istiyordu. Ancak Türkiye’nin yoğun çabaları ve ara bulucuğu ile koridorun devam etmesi, tüm dünya için oldukça olumlu bir haber.

Türkiye, sezona kurak başlamıştı. Ekim ayından ocak ayına kadar çok az yağış aldık. Ancak şubattan itibaren güzel yağışlar almaya başladık ve mayıs ayına kadar da bu yağışlar devam etti. Dolayısıyla Türkiye’nin verim beklentileri de yükseldi. TÜİK henüz ilk tahminini açıklamadı, Ulusal Hububat Konseyinin 20 milyon ton ve IGC’nin 18,5 milyon ton öngörüsü var ki, IGC genel ortalamalarda düşük tahminlerde bulunuyorlar. Bizim de beklentimiz 20 milyon tona yakın bir üretim. Yağışlar bu şekilde devam ederse bu rakamlar aşılır. Geçtiğimiz sezon savaş nedeniyle, çiftçilerimizin gübre ve mazot maliyetleri yükselmişti. Bu nedenle 2022/23 sezonunda buğday alım fiyatı bir önceki sezona göre primlerle beraber yüzde 300 artırılarak, çiftçimiz artan maliyetlere karşı korunmuştu. 2023/24 sezonunda tarım girdilerinde enflasyonun daha normalleştiğini görüyoruz. Çiftçimiz geçen yıla göre maliyet açısından daha rahat. Bu sene de çiftçimizi enflasyona karşı koruyacak bir alım fiyatı açıklanmasını bekliyoruz. (Haber Merkezi)