MALİ MÜŞAVİRLER MAĞDUR

  • Eklenme Tarihi :01.07.2022 | 10:49

HATAY Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Jale Marufoğlu, muhasebeciler ve mali müşavirlerin enflasyon mağduru olduğunu ve mağduriyetlerinin acilen giderilmesi gerektiğini bildirdi.

MALİ MÜŞAVİRLER MAĞDUR

Marufoğlu yaptığı yazılı açıklamada, yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerden birisinin de muhasebeciler ve mali müşavirler olduğunu belirterek, “Mali müşavirler mesleklerini sürdürebilmek için gerekli giderleri karşılamakta büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Personel giderleri, kira, kırtasiye, kargo, elektrik, ulaşım gibi giderlerde meydana gelen olağanüstü artış pek çok meslektaşımız açısından varlık yokluk sorunu haline dönüşmeye başlamıştır. Pek çoğumuzun ayakta kalmasını neredeyse olanaksız hale getiren koşulların düzeltilmesi için acilen adım atılması gerekmektedir. Atılacak ilk adım ücretlerin resmi enflasyon farkı kadar artırılmasıdır. Hizmetlerin devamı için bu adım bir zorunluluk haline gelmiştir.” dedi.

GİDERLERİMİZ KATLANARAK ARTTI

Kendilerinin ülke ekonomisi için önemli sorumluluklar üstlendiklerini belirten Marufoğlu, “ İşletmelerin, işçilerin iş ve işlemlerini aksatmadan yürütmek, kamu finansmanının akışının kesintisiz akışı için kesintisiz çalışıyoruz. Bizler pandeminin zorlu koşullarında da bu görevimizi aksatmadık. Şimdi iki yıllık zorlu sürecin ardından yükselen maliyetler karşısında varlık yokluk mücadelesi veriyoruz. Ocak 2022'de belirlemiş olduğumuz ücretlerimiz bugün için anlamını yitirmiştir. Örneğin, TÜİK verilerine bile göre elektrik faturalarımız yüzde 120, kırtasiye giderlerimiz yüzde 80, gıda giderlerimiz yüzde 76 oranında artmıştır. Resmi rakamlar bile bunu söylüyorken gerçek tablo daha da vahimdir. Ücretlerimiz hiç artmamış ama bunun karşısında giderlerimiz katlanarak artmıştır.”

 

ENGELLER KALDIRILMALI

“Bununla birlikte, birçok çalışan kesim haklarını yasal güvenceye kavuşturmak için mücadele ederken, mali müşavirler yasada olan haklarını kullanamayan meslek mensuplarıdır. 1-20 Temmuz tarihleri “mali tatil” olarak yasada yer almaktadır. Gerçekte ise böyle bir tatil yoktur. O yüzden bizler bu tatile “işlevsiz mali tatil” diyoruz. Ağır iş yükü, zorlu ekonomik koşulların büktüğü belimizi, yılın belirli bir zamanında doğrultmamıza fırsat verilmemektedir.

Mali müşavirler ülke ekonomisi için çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bu görevin yerine getirilebilmesi için Maliye Bakanlığı ücretlerde acilen düzenleme yapmalıdır. Yasada yer alan Mali Tatil hakkımızı kullanmamızın önündeki engeller kaldırılmalıdır. “ dedi. (Haber Merkezi)