LEZZETLER BEĞENİYE SUNULDU

  • Eklenme Tarihi :23.05.2022 | 11:41

HATAY’da geçtiğimiz hafta sonu Türk Mutfak Haftası dolayısı ile Antakya Lezzetler Festivali düzenlendi.

LEZZETLER BEĞENİYE SUNULDU

Düzenlenen lezzet festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Cumhuriyet alanında başlayan kortej yürüyüşü, Atatürk Caddesi boyunca devam ederek Vali Ürgen Alanında son buldu. Festivalin açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri daha sonra yakılan ateşti temsili firik yapımını izledi. Törende konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay dendiğinde akıllara Gastronomi geldiğini belirterek, “İnsanlar Hatay’la Antakya’yla özdeşleşmiş yemekleri lezzetleri tatmak istiyorlar. Özellikle hafta sonlarında Türkiye’nin çeşitli illerinden ilimizi ziyarete gelen insanlar lezzetlerimizi tatmak için yarışa giriyorlar. ilimizde turlar artık çakışır hale geldi. Otellerimizdeki doluluk oranı neredeyse yüzde 100’e ulaştı.” dedi.

 

TURİZMİ CANLANDIRMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Bununda Hatay’ın, Antakya’nın lezzetlerinin tanınıyor olmasından müteşekkil olduğunu vurgulayan Vali Doğan, “Turizm Türkiye için çok önemli Hatay için çok önemli. Türkiye’nin ciddi bir gelir kaynağı. Bu sene Türkiye’nin tüm ilerinde turizmi canlandırmak, yerli ve yabancı turizmi hareketlendirebilmek adına bakanlığımızla, belediyelerimizle, STK’larımız ile birlikte çalışacağız.  Festivalimiz 3 gün sürecek. Bu süre içerisinde dışarıdan gelen misafirlerimizi de göz önüne alarak, bu faaliyetin en üst seviyeye çıkması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

Lezzet şöleninde kazanda pişirilen dövme, firikli pilav, etli kuru fasulyenin yanı sıra, etli çiğ köfte, kısır, Künefe, Antakya Kömbesi, Kırıkhan Ciğeri ve kebap çeşitleri yerli yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.Antakya Vali Ürgen Parkında başlayan Antakya Lezzet Şöleni Milli İrade Parkında 3 gün boyunca devam etti. (Haber Merkezi)