KURTULUŞ CADDESİ HAYAT BULUYOR - Hatay Gazetesi

KURTULUŞ CADDESİ HAYAT BULUYOR

  • Eklenme Tarihi :02.01.2023 | 14:13
  • Muhabir :

TARİHİ CADDE YENİDEN HAYAT BULUYOR

KURTULUŞ CADDESİ HAYAT BULUYOR

Dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olarak tarihe geçen Kurtuluş Caddesi Antakya Belediyesi’nin yaptığı restorasyon çalışmaları ile tekrar ayağa kalkıyor. Caddedeki eski binalar restore edilirken, binaların altında bulunan işyerleri ahşap çerçevelerle tek tip görünüme kavuşturuluyor. Ayrıca işyerlerine getirilen tek tip tabela kullanma zorunluluğu ile cadde tabela kirliliğinden de kurtarılıyor.

Antakya Belediyesi, “Kurtuluş Caddesi yeniden hayat buluyor” sloganı ile tarihi caddede restorasyon çalışmalarına devam ediyor.

4 ETAP ÇALIŞMALARI

Kurtuluş Caddesinde başlatılan restorasyon çalışmalarının ilk 3 etabını tamamlayan Antakya belediyesi, caddede 4. Etap çalışmalarını sürdürüyor. Cadde boyunca sıralanan tarihi evlerin dış cephe restorasyon çalışmalarını yaptıklarını belirten Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, “Kurtuluş Caddesi restorasyon projesi bizim en önemli projemiz. Bu proje ile tarihimize sahip çıktığımız için mutluyuz.” dedi.

Projeleri ile Dünyanın ilk aydınlatılan caddesi olarak tarihe geçen Kurtuluş Caddesi’nin yaptıkları çalışmalar ile yeniden hayat bulduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Cadde boyunca sıralanan tarihi Antakya evlerinin dış restorasyon çalışmalarını yapıyoruz. Çoğu özel mülk olduğu için içlerinde çalışma yapamıyoruz. Yan yana sıralanan işyerlerinin de tek tip olması önemli. Bu yüzden tarihi dokuya uygun ahşap malzemeler ve kepenkler kullanarak işyerlerini tek tep görüntüye kavuşturuyoruz.”

TEP TİP TALEBA UYGULAMASI

Cadde yaşanan tabela kirliliğinin de önüne tek tip kullanma zorunluluğu getirerek geçmeye çalışıyoruz. Şu anda caddede 4. Etap restore çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Caddenin büyük bir bölümlünde çalışmalarımızı tamamladık. Çok kısa bir süre sonra çalışmalarımızı tamamlayıp caddenin kültür ve sanat caddesi olarak kent turizmine hizmet etmesini sağlayacağız.” diye konuştu.

CADDE YAYALAŞTIRILMALI

Antakya’da uygulanan tek yön uygulamaları sayesinde kentin trafik yükünü taşıyan Kurtuluş Caddesi’nin bir an önce yayalaştırılması gerektiğini belirten cadde esnafı, “Antakya Belediyesi’nin yaptığı restora çalışmaları sayesinde caddemiz yeniden hayat buluyor. Yapılan her çalışmayla biraz daha güzelleşen caddemizin bir an önce trafiğe kapatılmasını istiyoruz. Bunun içinde yetkililerin siyasi çekişmeleri bir yana bırakmalarını ve caddemizi bir an önce trafiğe kapatmaları için göreve davet ediyoruz.” diye konuştular. (MEHMET ÇAĞLAR)