KREDİ YURTLAR KURUMU ZAMLARI KABUL EDİLEMEZ GERİZ ÇEKİLSİN!

  • Eklenme Tarihi :07.07.2022 | 10:54

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Kredi Yurtlar Kurumu zamlarının kabul edilemez olduğunu aktararak geri çekilmesini istedi.

KREDİ YURTLAR KURUMU ZAMLARI KABUL EDİLEMEZ GERİZ ÇEKİLSİN!

Ekonomik krizin yaşamın her alanında hissedildiği bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Genel Örgütlenme Sekreteri Hasırcı Ülkenin yüzde 80’inin açlık sınırlarının altında yaşarken öğrenci ve velilerin temel gündemlerinden biri olan barınma sorununa çözüm bulunmasını istedi.

Pandemiden bu yana ekonomik kriz nedeniyle çok sayıda öğrenci yurt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kaldığını iddia eden Hasırcı “Ev kiraları ve özel yurt kiraları fahiş miktarda olmuşken devlet yurtlarına yüzden 80 zam yapılması hiçbir vicdan’a sığmadığı gibi çocukların eğitim haklarının gaspı demektir bu aynı zaman suçtur,burdan iktidar’a sesleniyoruz zammı derhal geri çekin ve devlet yurtlarını ücretsiz hale getirin. Öte yandan çocuklarımız bilinçli biçimde çaresiz bırakılıp tarikat, cemaat yurtlarına mecbur bırakılmaktadır.Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz beraberinde toplumsal bir kriz’e dönüşmekte gençlerin hayatlarını etkilemekte, bu durum aynı zamanda geleceğimizi de elimizden almaktadır. İşsizliğe, geleceksizliğe maruz bırakılan gençler’e cemaat, tarikat yurtları adres gösterilmektedir.Bu ekonomik kriz’in bedelini gençlerimiz ödemeyecek.Tekrar ifade ediyoruz Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda yapılan yüzde 80'lik zam kabul edilemez.

VİCDANI OLAN HERKESE SESLENİYORUZ,BU DURUM KABUL EDİLEBİLİR Mİ?

Bir üniversite öğrencisinin düşünün bu öğrenci sizin çocuğunuz,yiğeninin veya komşunuzun çocuğu olabilir asgari ücretli bir ailenin çocuğu il dışına çıktığında nerde kalabilecek? 2022 Temmuz ayından itibaren asgari ücret’e yüzde 29.75 ara zam yapan hükümet , Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılması kabul edilebilir mi?Bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlık ve eğitimlerine büyük bir engeldir.Her cümlede herkesin kıskandığı bir ülke olduğumuzu iddia edenler öğrencilerin eğitim haklarını engellemekle mi övünüyor.Bırakın kıskanılmış bir ülke olmayı ekonomik olanakları yetersiz öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlanmamakta,sosyal devlet olmanın ve toplumsal adalet ve eşitlik ilkeleri gereği ücretsiz eğitim hakkı karşılanmamaktadır.

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası(TÖB SEN) olarak burdan sesleniyoruz,zammı geri çekin ve öğrencilerin eğitim haklarına engel olmayın.Barınma sorunun çözmek için yeterli yurtlar yapınız,yeterli yurt yapamıyorsanız yıllardır ödenek ayırıp yardım ettiğiniz cemaat ve vakıf yurtlarını kamulaştırıp halk çocuklarına açınız.Kamu kaynaklarını hakkı olan öğrenciler için kullanılmalı, yurt ücretlerine yapılan fahiş zamlar geri alınmalıdır.

KYK yurtlarına %80 zam yapılmasını kabul etmiyoruz.Burs ve kredi alan öğrencilerin aldığı miktarın neredeyse tamamı yurt ücretine gidecek, burs ve kredi almayanların ise işi daha zor olacaktır. Ailelerinden maddi destek almayan öğrenciler ya okullarını bırakacak ya da yetersiz beslenme ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacaklardır.Kredi Yurtlar Kurumu Yurtlarına yapılan, zam geri çekilsin” dedi. (Haber Merkezi)