KENDİNİ TÜRK MİLLETİNE ADAMIŞTIR

  • Eklenme Tarihi :10.11.2022 | 11:03

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 84. Yıldönümünde Hatay Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen törenle anıldı.

KENDİNİ TÜRK MİLLETİNE ADAMIŞTIR

Törene Hatay Valisi Rahmi Doğan, Garnizon Komutanı Vekili Selamettin Beşbaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, kurum müdürleri, STK başkanları ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Tören saygı duruşunun ardından okunun istiklal marşı ile devam etti. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Uğur Aydın yaptı.

 

TÜRK MİLLETİNE ÜMİT OLDU

Aydın yaptığı konuşmasında, 10 Kasımların, Atatürk’ün hayatını, mücadelesini ve milletimize kazandırdıklarını doğru anlamak bakımından öneminin büyük olduğunu söyledi.

Tarihimizin en karanlık günlerinin yaşandığı yıllarda Anadolu topraklarının düşman tarafından işgal altına alındığını belirten Aydın, “Milletimiz artık yaklaşan acı kaderini beklemeye başlamıştır. Halk birlik ve bütünlüğünü kaybetmiş bir haldedir. İşte her şeyin bitti denildiği bir anda milletin sinesinden kurutuluş umuduyla bir lider ortaya çıkmış ve bütün kara bulutların dağılması için Türk milletine ümit olmuştur” dedi.

MUSTAFA KEMAL SADECE BİR ASKER DEĞİL

Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünyanın tasdiki ile büyük bir askeri deha olduğunu belirten Aydın, “Bütün gücünü ordusundan ve milletinden almıştır. Çanakkale’de askeri ile birlikte cephededir. En ön safta Mehmetçikle koyun koyuna savaşın kalbindedir. Vatan toprağının çiğnendiği her yerde, mukaddes vatanı korumak için bir fiil cephededir. Lübnan’da, Trablus’ta, Bingazi’de yerel kuvvetlerin yanında vatan savunmasındadır. Mustafa Kemal sadece bir asker değil, bazen kara tahta başında bir öğretmendir. Yaşadığı süre içerisinde halka örnek teşkil edecek derecede öğrenme aşkıyla dolu bir liderdir. Kitaplar kaleme alan bir yazardır.”

Çok yönlü bir lider olma başarısını gösterdi

“Şüphesiz Atatürk çok yönlü bir lider olma başarısını sergilemiş, bir önderdir. Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde baskıcı rejimler bulunuyordu. Böyle bir dünyada Atatürk yabancı bir gazetecinin sorusuna, “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vermiştir. Milletini sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini Türk milletine adamıştır.” diye konuştu. 

ORATORYO BEĞENİLDİ

Aydın’ın günün ve önemini anlatan konuşmasının ardından, törende Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli Piyade Üsteğmen İrfan Ceyhan, Atatürk’ün askeri kimliğine ilişkin bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo büyük bir beğeni ile izlendi.