KARAMSAR TABLOYU EL BİRLİĞİYLE TERSİNE ÇEVİRMEMİZ MÜMKÜNDÜR

  • Eklenme Tarihi :17.08.2022 | 10:36

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı İnal Büyükaşık, depremi değil ama Afeti önlemenin mümkün olduğunu söyledi.

KARAMSAR TABLOYU EL BİRLİĞİYLE TERSİNE ÇEVİRMEMİZ MÜMKÜNDÜR

17 Ağustos Yalova ve Gölcük depreminin 23’üncü yıldönümü dolayısı ile Ülkemizde o günden bugüne kadar yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başkan Büyükaşık TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası olarak, tarihimizin en acı depremlerinden 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 23. yılında da temel insan haklarından olan “Barınma Hakkı’nın tüm yurttaşlarımıza sunulabilmesi için depremi unutmama, unutturmama ısrarını sürdürmeye, güvenli ve sağlıklı yapı üretimi sağlanana kadar siyasi iktidarların görev ve sorumluluğunu hatırlatmaya kararlı olduklarını aktardı.

DEPREMİN AFETE DÖNÜŞMESİNE ENGEL OLAMADIK

Bugüne kadar depreme karşı hazırlık, yapı güvenliği, hasar tespiti gibi konularda çokça konuşulduğunu aktarak Büyükaşık, “Bu konular hakkında çokça yazılıp çizildi. Ancak bir doğa olayı olan depremin ülkemizde her defasında afete dönüşmesine bir türlü engel olunamıyor. Çıkarılan yasa ve yönetmelikler, yıllara dayanan çalışmalarla oluşturulan plan ve projeler uygulama aşamasına geçemeden kağıt üzerinde kalıyor. Ne yazık ki yapılan çalışmalar daha çok afet sonrası yara sarma düzeyinde kalıyor” dedi.

EN YIKICI DEPREMDİ

Cumhuriyet döneminin gerek can ve mal kaybı açısından gerekse sosyal ve ekonomik sonuçları açısından en yıkıcı depremlerinden biri 17 Ağustos 1999 tarihli Gölcük merkezli deprem olduğunu söyleyen Büyükaşık “7,4 büyüklüğündeki bu deprem başta Marmara bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’yi etkilemiştir. Ülkemizin ekonomik anlamda üretim ve ticaret merkezi olan ve yurdun her yerinden göç alan bir bölge olması nedeniyle bu depremin tüm yurttaşlarımızı doğrudan ya da dolaylı olarak etkilediğini söylemek mümkündür. Depremde 20 binden fazla yurttaşımız hayatını kaybederken yaralı sayısı 50 bini aşmıştır. Bölgede yaklaşık 113 bini yıkık ve ağır hasarlı olmak üzere toplam 365 bin bina hasar görmüştür” dedi.

YETER Kİ ÇÖZÜM İÇİN ORTAYA İRADE KONULSUN

Yıllara dayanan çalışmalar sonucunda deprem konusunda sorunlar da bu sorunların çözümü için yapılması gerekenler de belli oluğunun altını çizen Büyükaşık “Mevcut Yapı Stoku İyileştirilmeli ve Güçlendirilmelidir. Her Şantiyeye Tam Zamanlı Bir Şantiye Şefi. Yapı Denetim Sistemi Yeniden Düzenlenmelidir. Kentsel Dönüşüm Kentsel Kıyım Olmamalıdır. İmar Afları Ölüme Davetiyedir. Sonuç Olarak; Ülkemiz oldukça zor bir dönemden geçmektedir. Ekonomik anlamda yaşanan kriz koşullarında olası bir büyük depremin sonuçlarının 2001 krizinde yaşananlardan çok daha ağır olacağı açıktır. Üstelik kentlerimiz öylesine kalabalıklaşmış, plansızlık, kaçak yapılaşma öylesine ilerlemiş, afet toplanma alanları ranta açılmıştır ki can ve mal kaybı açısından da büyük bir tehlike bizleri beklemektedir. Başta İstanbul ve Marmara Bölgesi olmak üzere olası büyük bir depremin Türkiye’ye neler yaşatacağını kestirmek zordur. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası olarak hem yetkili kurum ve kuruluşlara hem de tüm kamuoyuna seslenmek istiyoruz: Bu karamsar tabloyu el birliğiyle tersine çevirmemiz mümkündür. Biz İMO olarak tüm bilimsel-teknik birikimimizle, sahada edindiğimiz tecrübe ve yetişmiş kadrolarımızla, başta deprem olmak üzere doğa olaylarının afetlere dönüşmesini önleme konusunda görev almaya hazırız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sorunlar da bellidir, çözümleri de. Yeter ki çözüm için ortaya irade konulsun” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)