KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR

  • Eklenme Tarihi :25.11.2022 | 15:21

CHP il ve ilçe kadın kolları Başkanları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü dolayısı ile 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR

CHP Hatay il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında 1999 yılında Birleşmiş Milletlerin bugünü kadına yönelik şiddete karşı uluslar arası mücadele günü ilan ettiğini belirten CHP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, “Buz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. Kelebeklerin onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz.” dedi.

 

2022 YILINDA 482 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Ülkemizde yaşayan kadınların en temel hak olan yaşama hakkı için direndiklerini belirten Haksöz, “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli ölüm olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır.”

HER KADIN BİR HAYATTIR

“Bizler kadın cinayetlerini durdurun diye haykırırken eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir” demekle yetindi. Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz. Her kadın bir hayattır.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ASLA VAZGEÇMEDİK

“O nedenle bugün 81 il, 973 ilçede kadın erkek tek ses olduk. Haykırıyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşıyız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.İktidara geldiğimizde sayın Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe koyacağız.” dedi.

YOL HARİTAMIZ HAZIR

İktidara geldiklerinde yol haritalarının hazır olduğunu belirten Haksöz, “Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan en büyük bir mücadele mirası var. Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz.” diye konuştu.