İZMİR MARŞI EŞLİĞİNDE KEP FIRLATTILAR

  • Eklenme Tarihi :08.09.2022 | 10:29

FRIT, kapsamında finanse edilen SPARK Burs Programı’ndan faydalanan Suriyeli ve Türk öğrenciler için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ev sahipliğinde mezuniyet programı düzenlendi.

İZMİR MARŞI EŞLİĞİNDE KEP FIRLATTILAR

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Harran Üniversitesi’nden mezun olan toplam 400 öğrenci için düzenlenen mezuniyet programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Her yıl başka bir ilde yapılan mezuniyet programının açılış konuşmasını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı (FRIT) Şube Müdürü Laurent Guirkinger yaptı.

Törende konuşan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Yusuf Önlen, Tarihi bakıldığında Osmanlı döneminde Türkiye ile Suriye’nin ortak topraklar olduğunu belirterek, “Aynı bölgede kardeş gibi yaşayan iki farklı ülke değil iki farklı dil. Ve o dönemde Hatay Şam’a bağlı bir nahiye olarak görünüyordu. Ardından sınırlar çekildi ve günümüzde savaş patlak verdi. Umarım bu savaş kısa sürede sona erer ve herkes dilediği gibi memleketine gider. Eğitim çok önemli. Bu çerçevede üniversite olarak biz elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamda bin 200 yabancı uyruklu öğrencimiz var. Spark’a da teşekkür ediyorum. Spark 180 öğrenciye burs desteği sağlıyor. Bunların 43’ü bu sene mezun oluyor. Umarım destekleri artarak devam eder.” dedi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’da, yüksek öğretimin insan hayatında çok önemli bir dönem olduğunu belirterek, “Bu anlamda nitelikli bir eğitim verilmesinde Avrupa Birliği’nin desteği sayesinde üniversitelerimizde hazırlanan alt yapı sayesinde siz sevgili öğrencilerimizin huzur ve barış içerisinde, ekonomik sıkıntılar yaşamadan eğitim ve öğretime devam etmeniz başarılı ortaya çıkartıyor. Bu başarının altında Üniversitelerimizin çabaları hemde Spark’ın burs desteği var.”

SPARK’ın üniversitelerinde 392 öğrenciye burs verdiğini belirten Can, “Siz sevgili öğrencilerimizi bizler Türk öğrencilerden, yada dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerden ayrı tutmuyoruz. Sizleri uluslararasılaştırmanın çok temel bir etkeni olarak görüyoruz. Çalışma sürecinde girişimcilik çağımızın en önemli bir niteliği. Bu anlamda ilimizde girişimcilik ile ilgili kurslar ve seminerler düzenleniyor. Üniversitemizde, diğer illerde olduğu gibi Suriye ve başka ülkelerden gelen öğrencilerimizi kendi öğrencilerimiz gibi görüyoruz.” diye konuştu.

SPARK Programının 2012-2013 yıllarında ilk defa üniversitelerinde başladığını belirten  Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mustafa Sarıbıyık, “Daha sonra bölgemizin diğer üniversitelerine yayılan güzel bir program. Toplumların istikrarı için insanlığın başarı için eğitim bizim vazgeçilmezimizdir. Eğitim insanın en temel hak ve hürriyetleri arasında yer alır. Ve dünyadaki her bireyin eğitime ulaşmak gibi bir hedefi olmalıdır. Bu hedefe insanlık ailesi olarak yardımcı olmak bizim en temel görevimizdir.” dedi.

İnsanlık ailesinin birer ferdi olarak, birer kurum olarak, insanlara yardımcı olmanın iyilik yapmanın, iyiliği büyütmenin, bununla birlikte, sevgiyi, adaleti, hoşgörüyü büyütmenin temel hedefler arasında yer alması gerektiğini belirten Sarıbıyık, “Bu programda bunun in güzel örneklerinden bir tanesidir. Çeşitli sebeplerle, göçlere, yer değiştirmelere sebebiyet veren unsurlar arasında  savaşlar önemli bir yer tutar. Bu göçlerin en önemli mağdurları çocuklar ve kadınlar olur. Bu göçler sebebi ile Türkiye devleti insanlığın vicdan yükünü yüklenme konusunda en önemli vazifeyi üstlenmiş, bir insanlık ailesinin en önemli devletidir. Türkiye belki dünyanın en zengin ülkesi değil. Ama bugün dünyada en fazla göç kabul eden, onları bir kardeş olarak bağrına basan, kendi ülkesinde, memleketinde, evinde onlara sıcak bir mekan hazırlama konusunda büyük bir çaba sarf eden bir ülke. İşte bu noktada Avrupa Birliği’nin SPARK projesi sebebi ile bu iyiliğe bu insanlığın vicdan yükünü yüklenme noktasında bir nebze de olsa destek vermiş olması son derece kıymetlidir. Son derece değerlidir. Aslında bu desteğin, bu iyiliğin büyüyerek devam etmesi, yelpazenin genişlemesi lazım.” diye konuştu.

Mezuniyet töreni Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İsmail Yağcı, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ekrem Bektaş ve SPARK Orta Doğu Bölge Programları Direktörü Leontine Specker’in konuşmalarıyla devam etti. Öğrencilerinde söz aldığı törende, rektörler mezun olan öğrencilere belgelerini verdi. Törenin sonunda öğrenciler İzmir Marşı eşliğinde kep fırlatarak mezuniyetlerini kutladı.(Haber Merkezi)