İSVEÇ’TE KUTSAL KİTABIMIZIN YAKILMASINI ŞİDDETLE KINIYORUM

  • Eklenme Tarihi :24.01.2023 | 12:04

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Macar Milli Meclisi, Macar-Türk Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Dr. Atilla Tilki ile bir araya geldi.

İSVEÇ’TE KUTSAL KİTABIMIZIN YAKILMASINI ŞİDDETLE KINIYORUM

HBB Başkanı Savaş Büyükelçiliğin Programına Katılmak Üzere Macaristan’da

SAVAŞ: İSVEÇ’TE KUTSAL KİTABIMIZIN YAKILMASINI ŞİDDETLE KINIYORUM

Macaristan Büyükelçiliğinin düzenlediği programa katılmak üzere Budapeşte’ye giden Savaş, Milletvekili Tilki ile Türkiye ve Macaristan tarihi, kültürü, gastronomisi ve ikili ilişkileri konularında görüş alışverişinde bulundu.

İsveç’teki aşırı sağ bir parti başkanının Kuran-ı Kerim’i yakmasını şiddetle kınadığını ifade eden Savaş, “Tabi ki İsveç’te bütün siyasi partiler aynı istikamete koşmuyor. İnanç insana özgüdür, biz diğer tüm dinlere saygılıyız ve aynı şekilde saygı bekleriz. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan bu saygısızca eylem kabul edilemez,  şiddetle kınıyorum” dedi.

Atilla Tilki de konuşmasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan etkilendiklerini belirtti. Tilki, “Benzer süreci Suriye’deki gelişmeler nedeniyle 12 yıldır yaşayan Başkan Savaş’ı daha iyi anlıyorum” dedi.

Tilki, “Rusya-Ukrayna savaşının bize de yansımaları oldu. Savaş sonrası yüzlerce insan buraya geldi. Onun için böyle bir durumda belediye başkanının işinin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Mültecilerle ilgilenmenin ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Size kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

Milletvekili Tilki, Atatürk’ün bir kitabını okuduğunu ve Hatay’ın çok sonra Türkiye’ye dahil olduğunu bildiğini anlattı.

Hatay’ın bağımsızlık mücadelesinin 20 yıl sürdüğünü belirten Savaş, “1918’den itibaren Anadolu işgal altındayken milli mücadele başladı. Milli mücadeleyi kazanıp Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bile Hatay halkı bağımsızlık mücadelesi verdi. Bizim mücadelemiz 20 yıl daha sürdü. 20 yılın sonunda önce bağımsız bir devlet olup daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’ne katıldık” dedi.

İkilinin görüşmesinden bir de dostluk maçı sözü çıktı. Savaş ve Tilki Atakaş Hatayspor ile Macaristan’ın bir takımının dostluk maçı yapması için fikir birliğine vardı.

Ziyaretin ardından Başkan Savaş, Tilki’ye Hatay’a ait yöresel ve el emeği hediyeler takdim etti. (Haber Merkezi)