İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM!

  • Eklenme Tarihi :11.11.2022 | 15:58

Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Global Aiıtation Servıces (GASI) şirketi arasında personel eğitimi, Türkiye ve yurt dışı iş birliği işe alım süreci ile ilgili bir toplantı düzenlendi.

İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM!

EXPO alanında düzenlenen toplantıda konuşan Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, “Global Avitation Servıces (GASI) şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zeydan Öncü beyle 19 eylül’de yine bu salonda işsizliğe çözüm konusunda bir deklarasyon açıklamıştık. Şubat ayına kadar 300 kişi ondan sonra yıl sonuna kadar 3 bin kişi civarında insanımızın istihdamı konusunda destek vereceğiz, demiştik. Bu desteği iş bulma konusu Global şirketimize ait. Yer konusu ve başvuruları kabul etme konusu da bize aitti.” dedi.

 

BAŞVURU SAYISI 6 BİN 777’YE ULAŞTI

Sonuç itibari ile 19 eylül’den bu yana iş başvurusunda bulunan kişi sayısının 6 bin 777 kişiye ulaştığını belirten Savaş, “Başvuruda bulunan arkadaşlarımızın hepsi Global şirketi tarafından değerlendirildi. 2 bin 605 kişinin başvurusu ilk aşamada kabul edildi. Bunlardan 260 kişi 25-26 Kasım’da yapılacak sınavla süreçleri başlayacak. Sınavı geçen arkadaşlarımız aralık ayı içerisinde pratik eğitimleri başlayacak. Sınavı geçemeyen arkadaşlarımıza da teorik eğitimleri verilecek.”

YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA İŞ BULMA İMKANI

“2 bin 605 kişi 10 etapta değerlendirilecek. 250 kişilik gruplar halinde değerlendirilecek olan kişiler teorik ve pratik sınavlarda başarılı olduktan sonra yurt içi ve yurt dışında iş bulma imkanını elde edecekler. Bu seçimleri Global Şirketinin Almanya’daki şubesi yaptı. Başvuruda bulunan 6 bin 777 kişiden 2 bin 605’i seçilirken, bazı arkadaşlarımız çok nitelikli olmalarına rağmen başvurularını başvuru formatında yapmadıkları için elendiler.” diye konuştu.

İŞE ALINMA SÜRECİ BAŞLAYACAK

Global Avıtatıon Servıces şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zeydan Öncü’de, 19 eylül’de yapılan başlangıçtan sonra baya yoğun bir süreç yaşadıklarını belirterek, “Başvurusu kabul edilen 2 bin 605 kişiyi bundan sonraki süreç hakkında elektronik postalar gönderilerek bilgilendirdik. 21 Kasım’da bir elektronik posta daha atarak kursların nerede ve ne zaman başlayacağı konusunda bir bilgilendirme daha yapacağız. 25-26 Kasım tarihleri arasında yeterlilik sınavları yapılacak. Bu sınavda başarılı olanlar işin pratik kısmına geçecekler. Böylece işe alınma süreci başlayacak.” dedi.

EĞİTİMLER YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA

“Yapılacak olan sınavın sonuçlarının 30 Kasımda belli olacağını belirten Öncü, “ona göre biz programımızı hazırladık. Yurt içi ve yurt dışında eğitimleri sürecek. Biz başvurusunu kabil ettiğimiz 2 bin 605 kişiyi 250 kişilik gruplar halinde 10 gruba böldük. Başvuruları kabul edilmeyen arkadaşlara da bir elekronik posta atacağız. Buşvurularını başvuru formatında yapmaları için bir şans daha vereceğiz. Ve ileride onları da değerlendireceğiz.” diye konuştu.