İKİ GÜNLÜK PROGRAM İÇİN BURADAYIM

  • Eklenme Tarihi :15.11.2022 | 17:23

İKİ GÜNLÜK PROGRAM İÇİN BURADAYIM

Japon Yeni kredisi desteği ile yapımı tamamlanan ve hizmete giren Kırıkhan Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret ederek tesis hakkında bilgi alan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi SUZİKİ, “Japonya’nın Türkiye’ye yönelik toplumsal ve ekonomik katkılarının farkına varılmasını temenni ediyorum.” dedi. Japonya Büyükelçiliği’nin Kalkınma İşbirliği protokolü çerçevesinde Hatay’da hayata geçirilen projelerinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı Yerel Yönetimler Alt yapı İyileştirme Projesi kapsamında Japon Yeni Kredisi desteğiyle HATSU tarafından yaptırılan Kırıkhan Atı Su Arıtma Tesisi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Japonya’nın Ankara Büyükelçisi SUZİKİ Kazuhiro, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Daire Başkanı Muhammet İkbal Polat, İller Bankası Adana Şube Müdürü Muzaffer Akgüner, JİCA Türkiye Temsilcisi Yuku Tanaka ve davetliler katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi SUZİKİ Kazuhiro, İstiklal Caddesinde meydana gelen terör saldırısından dolayı Türk milletine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı.

İKİ GÜNLÜK PROGRAM İÇİN BURADAYIM

İki günlük uzun bur program için Hatay’da bulunduğunu belirten SUZİKİ, “Toplantıya katılımın yoğun olması bana Japonya yatırımlarına olan ilginin büyüklüğünü gösterdi. Bugün Japon Yeni kullanılarak inşa edilen Kırıkhan Atık Su Arıtma Tesisi hakkında bilgilendirmede bulunacağız. Japonya’nın Türkiye’ye yönelik toplumsal ve ekonomik katkılarının farkına varılmasını temenni ediyorum. 2018 yılında planlanan Japon Yeni kredisi projesi Kırıkhan Atık Su Arıtma Tesisi hep birlikte gezeceğiz.” dedi.

HATSU TARAFINDAN İŞLETİLİP YÖNETİLİYOR

Tesisi Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün işletip ve yönettiğini,  Japon Yeni Kredisi projesinin yönetiminden İller Bankası’nın sorumlu olduğunu belirten SUZİKİ, “Kırıkhan atık su arıtma tesisinin bölgeye en iyi şekilde hizmet edeceği kanaatindeyim.” diye konuştu.

ÖNEMLİ HİZMETLERE İMZA ATTIK

HATSU Genel Müdürü Muhammet İkbal Polat’ta, su kaynaklarımızı ile tüm canlıların ortak yaşam alanı olan doğayı korumak ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir yaşam sunmak için HATSU olarak, JICA ve İller Bankası katkılarıyla önemli hizmetlere imza attıklarını belirterek, “Hatay’ımıza kazandırdığımız ve yapmayı planladığımız yatırımlara değinecek olursak, suyumuzu ve zamanımızı boşa harcamamak için, ne denli ciddi adımlar attığımızı daha net ve somut şekilde görmüş olacağız. Kırıkhan Atık Su Arıtma Tesisi’ni işletmeye alınması ile birlikte yerleşik nüfus ve Suriyeli mültecilerin atık sularının tesiste arıtılarak Karasu Deresi’ne deşarj edilmesi ile çevre kirliliğinin önüne geçilmiş ve halk sağlığının korunması sağlanmıştır.” dedi.

JAPONYA’YA MÜTEŞEKKİRİZ

İller Bankası Ada Şube Müdürü Muzaffer Akgüner’de, Suriyeli sığınmacıların ülkemize gelmesi ile beraber yerel yönetimlerin hizmetlerini daha geniş alanlara vermek zorunda kaldıklarını belirterek, “Özellikle alt yapı yatırımlarında gecikmeler yaşandı. 2015 yılında ilk finansmanı Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı vasıtasıyla sağladık. Daha sonra da başka fonlar geldi. Bizim için çok değerli olan Japon yardımı işin başında olması ve bizi desteklemesi açısından çok önemli. Bu nedenle Japonya’ya müteşekkiriz.”

JİKA İLE ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

“Bölgemizde İller Bankası Yerel Yönetimler adlı bir geliştirme projesi finansmanı amacıyla, Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı ile 2015 yılından itibaren bölgemiz dahilinde Hatay ilinde 7 milyar 698 Japon yeni, adana ilinde 6 milyar 161 milyon Japon Yeni  ve Osmaniye ilimizde 2.7 milyar Japon Yeni kredi sözleşmeleri imzalanmıştır. Bölgemizdeki geçici koruma altındaki Suriyeliler nedeni ile Nüfus artışı yaşanmış ve alt yapı yetersiz kalmıştır. JİKA ile çok etkin ve verimli yürüttüğümüz çalışmalar, çözüm odakla çalışmalar yürütüyoruz.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Japonya’nın Ankara Büyükelçisi SUZİKİ Kazuhiro, Japon Yeni kredisi desteği ile yapılan Kırıkhan Atık Su arıtma tesislerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.