HÜKÜMETİMİZ CİDDİ YATIRIMLAR YAPIYOR

  • Eklenme Tarihi :15.04.2022 | 09:46
  • Muhabir :

HATAY Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bu yıl ‘Bir lokma bin sofra’ temasıyla geleneksel iftar programını düzenledi

HÜKÜMETİMİZ CİDDİ YATIRIMLAR YAPIYOR

.  İftar programına  Hatay Valisi Rahmi Doğan, eşi Gülden Gülüzar Doğan,  Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Devrim Öztürk, Hatay Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Erhan Günay, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek, dini kanaat önderleri Dimitri Doğum, Şaul Cenudioğlu, Cem Çapar, Fadi Hurigil ve davetliler katıldı. İftar programında oruçlar okunan akşam ezanını okunmasının ardından açıldı. İftar programı yapılan konuşmalar ile devam etti.

İftar programında konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Ramazan ayının birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, dayanışmanın yoğunlaştığı bir ay olduğunu belirterek, “Vakıf geleneğinden gelen bir milletin evlatları olarak ne kadar şükretsek azdır. Ülkemizin çeşitli yerlerinde ecdadın yapmış olduğu vakıf eserlerini gördüğümüzde gurur duymaktayız, mutlu olmaktayız. Ecdada buradan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Bir insanın amel defteri öldüğü zaman kapanır fakat Hadis-i Şerifte diyor ki 3 istisnai durumda amel defteriniz kapanmaz. Bunlardan biri hayırlı evlat yetiştirdiyseniz ve sizin arkanızdan dua ediyorsa, bir diğeri faydalı ilimdir; insanlara faydalı bir buluş yapmışsanız, son olarak da sadaka-i cariye diye tabir ettiğimiz vakıflar yoluyla elde edilen bu hizmetlerdir.” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 6 bine yakın eserle Türkiye genelinde hizmet ürettiğini belirten Vali Doğan, “Peygamber efendimiz döneminde de Hz. Ömer bazı hurma bahçelerinin gelirlerini ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını ve bazı kamu hizmetlerinin görülmesi için tahsis edermiş. Selçuklu döneminde de benzer vakıf eserleri var, Osmanlı İmparatorluğu dönemine baktığımızda bu durum adeta zirve yapmış. Birçok alanda vakıflar kurulmuş, bu vakıflar yoluyla kızların çeyiz paraları verilmiş, yolda kalanlara han yapılmış, yolcuya harçlık verilmiş, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları giderilmiş, bazı kamu hizmetleri de bu vesile ile görülmüş. Bugüne geldiğimizde az önce sayın Genel Müdürümüz ifade etti, 6 bine yakın eserle Türkiye genelinde hizmet üretmekteler. Bir kısmından gelir elde etmekteler ve bu gelirlerle de yine kamu hizmetleri yapılmakta, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamakta, öğrenciye burs olarak tebliğ etmektedirler. Vakıf eserlerini yaşatmak için hükümetimiz ciddi yatırımlar yapmaktadır. Devletimiz 20 yıldır yıkılma aşamasına gelen, harap vaziyette bulunan bu eserleri tekrar işlevsel duruma getirmek için ciddi kaynak ayırmaktadır ve bu yolla bunların birçoğunu restore ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Bu eserler ecdadın bize emaneti, bizde bu eserleri evlatlarımıza, çocuklarımıza, gelecek nesillere aktarmakla mükellefiz inşallah. Ben tekrar Ramazan-ı Şerifiniz tebrik ediyor, hayırlı iftarlar diliyorum.” diye konuştu.

VAKIFLAR ÖNEMLİ GÖREV İFA EDİYOR

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’da yaptığı konuşmada, “Bin yıldır bu topraklarda vakıf kurmuş ecdadımızın ikramıdır. Ramazan ayının ülkemiz, milletimiz, İslam alemi için, mağdurlar ve mazlumlar için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Vakıflar, toplumda sosyal refahın sağlanması, kültürel bozuklukların giderilmesi, ekonomik dengenin sağlanması, kısaca toplum düzeninin oluşturulmasında önemli bir görev ifa eden kurumlardır. Vakıflar Genel Müdürlüğü bugün bu görevleri vakfet yaşat, yaşa düşüncesini canlı tutarak yerine getirmektedir. Bu bağlamda 6 bin adet Vakıf Kültür varlığını inşa ve ihyası gerçekleşmiştir. Ayrıca yurt genelinde muhtaç durumda bulunan 7500 yetim, engelli ve muhtaç vatandaşımıza aylık verilmekte, 50 bin ihtiyaç sahibi aileye her ay gıda yardımı yapılmakta ve ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine aylık burs yardımı yapılmaktadır. Dün olduğu gibi bugünde vakıflar faaliyetlerini sürdürmekte, eşsiz mirası geleceğe taşımak için çalışmaktadır. Arifeler Sultanı Beyazıd-ı  Bistaminin yaşadığı bu kadim şehirde, bu güzel iftar sofrasında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.” diye konuştu. (Haber Merkezi)