HÜKÜMET HATAY POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ

  • Eklenme Tarihi :07.10.2023 | 11:44
  • Muhabir :

(HABER MERKEZİ)

HÜKÜMET HATAY POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ

Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Mimar Tezcan Karakuş Candan Hatay’ın deprem süreci ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Mimar Karakuş Candan, deprem sonrasında Hatay’da ortaya çıkan en belirgin yetersizliğin koordine eksikliği olduğunu söyledi. Antakya’da bir dizi ziyaretlerde ve etkinliklerde bulunmak üzere gelen Tezcan Karakuş Candan, deprem anında 3 gün sonra enkaz kaldırmaya başlayan AFAD ve diğer yetkili birimlere tepki gösterdi ve o gün Antakya’nın yalnızlaştırıldığını söyledi. Aradan geçen 8 aylık süre içinde de Hükümetin Antakya politikasını değiştirmediğinin gözlendiğini hatırlatan Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Mimar Tezcan Karakuş Candan “Antakya’da taş üstüne taş kalmadı. Antakyalılar çok zor durumda yaşıyorlar. Buna rağmen Hükümetin aradan 8 ay geçmiş olmasına rağmen halen bir yol haritası bulunmuyor. Özellikle Kurtuluş Caddesi başta olmak üzere diğer alanlarda ki tarihi yapıların enkazı kepçelerle hiç numaralandırılmadan kaldırılıp güya depolama alanlarına götürülüyor. Böylelikle Antakya’nın tarihi, anıları yok ediliyor” dedi.

KOORDİNE EKSİKLİĞİNE ŞAHİT OLDUK

Kendilerinin Mimarlar Odası olarak bugüne kadar her seferinde ne yapılması gerektiğini dile getirdiklerini kamuoyu ile paylaşıldığını ancak basiretsiz siyasi yönetimlerin kendilerini duymazlıktan geldiğini hatırlatan Tezcan Karakuş Candan, Antakya ve Defne ilçelerinde şahit oldukları en büyük eksikliğin ise koordine eksikliği olduğunu söyledi. Böylesine büyük doğa olaylarında yerel yönetimler, genel yönetim, sivil toplum örgütleri, Üniversitelerin halkla el ele vermesi gerektiğini savunan Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Mimar Tezcan Karakuş Candan “Bunu burada göremedik. Herkes bir taraftan çekiştiriyor hatta çekiştirmiyor hareketsiz duruyor. Böyle bu durumun aşılması çok güç olacak. Bir an önce herkes el ele vermeli aksi halde Hatay daha uzun bir süre bulunduğu yerde bocalayıp durur” dedi.