HGC’YE ZİYARET

  • Eklenme Tarihi :28.10.2022 | 15:21
  • Muhabir :

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal ile Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında ortak basın açıklaması düzenlediler.

HGC’YE ZİYARET

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili basın toplantısı öncesinde kısa bir süre önce olağan genel kurulunu gerçekleştiren ve seçilme başarısı gösteren HGC Başkanı Nihat Mazmanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ni tebrik eden Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal ile Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, yeni seçilen yönetim kurulu üyelerine görevlerinde başarılar dileyerek HGC Başkanı Nihat Mazmanoğlu’na çiçek takdim etti.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNUNA KARŞI HAREKETE GEÇİYORUZ!

Öğretmenlik Meslek Kanununun geri çekilmemesi ve eğitimin sorunlarına çözüm getirilmediği gerekçesiyle Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal ile Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, “Eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen, mesleğimize hakaret niteliğindeki Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan geri adım atılmaması üzerine eğitim sendikaları olarak, 14 Ekim’de yapılan toplantıda ÖMK’nın geri çekilmemiş ve eğitimin bazı kronikleşen sorunlarına hâlâ çözüm getirilmemiş olmasına karşı sessiz kalınamayacağı konusunda ortaklaşılmıştır. Buradan hareketle; biz eğitim sendikalarının üye ve yöneticileri olarak; mesleki haklarımıza ve itibarımıza büyük bir tehdit unsuru olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı harekete geçiyoruz. Daha önce alanlardan birçok kez söylediğimiz gibi teslim edilmesi gereken haklarımızı yeni ve keyfi şartlara bağlayan, ezbere dayalı bir sınav sonucunda zaten ücretli, sözleşmeli, kadrolu olarak ayrıştırılmış olan bizi yeni sıfatlarla bir kez daha ayrıştıracak olan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli bu kanun, sadece eğitim çalışanları açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdittir. Bizler birer öğretmen sorumluluğuyla, sadece bu kanuna karşı değil, eğitimin ve eğitim çalışanının kronikleşen sorunlarına karşı sesimizi yükseltiyor, irade gösteriyoruz.” dedi.

TALEPLERİNİ SIRALADI

Sendika olarak hükümetten taleplerini dile getiren Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal ile Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, “Atılması gereken en acil adım, 19 Kasım’da yapılacak olan kariyer sınavının iptal edilmesidir. Sonrasında ise bizlere hiç danışılmadan hazırlanan ve içeriği sırtımızdaki yükü daha da artıracak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu geri çekilmeli ve eğitim sendikaları ile tüm eğitim çalışanlarının görüşlerinin de yansıyacağı şekilde yeniden düzenlenmelidir. Ülkedeki gerçek enflasyonda eğitim çalışanlarının alım gücünün ne kadar düştüğü de açıktır. Oysa insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak çalışmak bir haktır ve ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim çalışanının mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi mümkün değildir. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. Ayrıca eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği, ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir. Sosyal devlet ilkesi gereği, tüm eğitim çalışanlarına giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. Öğrencilerimize öğretebileceğimiz en büyük değerlerden biri adalet iken eğitimin bu değerden yoksun hale gelmesi kabul edilemez. Mülakatın olduğu yerde liyakat olmaz. Kamuda mülakat uygulamasına derhal son verilmeli, her kadro hak edilerek alınmalıdır. Eğitim Anayasal bir hak iken ve bu hakkın ayrılmaz parçası olan barınma, beslenme ve ulaşım konusunda sosyal devletin varlık göstermemesi kabul edilemez. Öğrencilerimizin tüm bu hakları devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.” dedi.

2 KASIM’DA İŞ BIRAKIYORUZ!

2 Kasım’da 1 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını dile getiren Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal ile Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, “Bu taleplerimizin yerine getirilmesi için, üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı niteliğinde bir eyleme imza atıyor ve 2 Kasım Çarşamba günü 1 gün süreyle iş bırakıyor, tüm eğitim sendikalarını, eğitim emekçilerini ve halkımızı aynı gün saat 16.00’da Köprübaşı Ulus Meydanında ortak yapacağımız basın açıklamamıza davet ediyoruz. Sizlerinde hakları için verdiğimiz bu mücadeleye, omuz vereceğinizi umuyor, “Şimdi birlik zamanıdır” diyoruz!” diyerek sözlerini tamamladı.